Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 27.02.2010

Uwaga! Niebezpiecznie nad brzegami rzek

Na skutek roztopów w wielu miejscach kraju wzbierają wody w rzekach. Hydrolodzy ostrzegają, że w niektórych miejscach może dojść do podtopień.

Na Mazowszu w dorzeczu środkowej Wisły przekroczone zostały stany ostrzegawcze i alarmowe. Na Wiśle w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej, na Luciąży w Kłudzicach oraz na Liwcu w Zaliwiu woda przekroczyła stan alarmowy.

Wzbierać ma także woda w Wiśle i jej dorzeczach na terenie województwa małopolskiego. Na Pilicy, Czarnej Włoszczowskiej, Bugu oraz na Bzurze przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

W dorzeczu Warty stany około alarmowe i powyżej stanów alarmowych występować będą w Osjakowie (Warta), Łasku (Grabia), Gorzowie Śląskim, Mirkowie (Prosna), Niechmirowie (Oleśnica), Poddębicach (Ner). Stany ostrzegawcze przekroczone będą na wodowskazach Bobry (Warta), Niwki (Liswarta), Dąbie (Ner), Piwonice, Bogusław (Prosna) Podgórze (Widawka). Wzrost stanów wody do stanów około ostrzegawczych prognozowany jest na wodowskazach Kule (Liswarta), Kręciwilk, Działoszyn, Sieradz (Warta).

Na Śląsku hydrolodzy przewidują wzrost poziomu wody w zlewni Małej Wisły i Soły, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych, a na Brynicy powyżej stanów alarmowych. To samo dotyczy zlewni Bugu i Wieprza na Lubelszczyźnie oraz Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywnicy i Kamiennej w województwie świętokrzyskim.

Z powodu utrzymującej się od kilku dni odwilży oraz opadów deszczu w ciągu ostatniej doby w kilku rzekach Podkarpacia podniósł się poziom wód, przekraczając stany ostrzegawcze. W tych miejscach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, stany ostrzegawcze zostały przekroczone na Stobnicy w Godowej o 119 cm, Mleczce w Gorliczynie o 68 cm, Grabiniance w Głowaczowej o 13 cm oraz Wisłoku w Rzeszowie o 6 cm i w Tryńczy o 43 cm.

Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

W związku z przybraniem w rzekach wód ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe dla wszystkich gmin z powiatu strzyżowskiego oraz dla gminy Bojanów w pow. stalowowolskim i dla miasta Rzeszowa.

Podtopieniem zagrożony jest teren budowy oczyszczalni ścieków w miejscowości Stany. Dyżurny Centrum Jan Czech zapewnił jednak, że teren ten jest zabezpieczany workami z piaskiem. Zagrożone podtopieniami są też tereny w miejscowościach: Laski, Stany, Załęże, Przyszów. Dyżurny dodał jednak, że z ostatnich informacji wynika, iż domy w tych miejscowościach są bezpieczne i nie zagraża im podtopienie.

Wszystkie rzeki regionu płyną w korytach i obecnie nie stwarzają zagrożenia powodziowego. Prowadzony jest jednak ich stały monitoring. Na pozostałych rzekach poziom wód znajduje się poniżej stanów ostrzegawczych.

300 metrów drogi zabezpieczyli w sobotę strażacy w Jeziorzanach na Lubelszczyźnie, gdzie wylała rzeka Wieprz. Zagrożonych zalaniem było 10 gospodarstw - poinformowała straż pożarna. Woda przelewała się przez drogę w Jeziorzanach i podchodziła do gospodarstw.

Rozlewisko powstało na skutek lodowego zatoru na niewielkiej odnodze Wieprza. Jak dodał Starko, na miejsce sprowadzono ciężki sprzęt, lód został rozkruszony i woda przestała przybierać.

Poziom wody w rzekach na Lubelszczyźnie podniósł się w ostatnich dniach, ale według wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego, nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią.

Powyżej stanu alarmowego w sobotę płynęły Bug w Dorohusku i Krzna w Malowej Górze. Stany ostrzegawcze przekroczone były na Bugu w Strzyżowie i Krzyczewie oraz na Tyśmienicy w Tchórzewie. Najbardziej - o kilkadziesiąt cm w ciągu ostatniej doby - przybrała Wisła, ale płynęła poniżej stanów ostrzegawczych.

W woj. lubelskim w związku z prognozowanymi opadami deszczu, dalszym topnieniem pokrywy śnieżnej (lokalnie pokrywy lodowej) oraz spływem wód roztopowych, w zlewni Bugu i Wieprza spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody do stanów wysokich, a lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych - podał Instytut.

W ciągu najbliższej doby wody roztopowe oraz lokalne zjawiska lodowe będą powodować dalsze wzrosty stanów wody na Odrze granicznej. Przekroczenie stanu alarmowego prognozuje się na wodowskazie Gozdowice - podaje IMiGW.

Niebezpieczne może być przebywanie nad brzegami rzek. Instytut ostrzega przed lokalnym zalaniem terenów i ich podtopieniami. Wystąpią utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek (w woj. zachodniopomorskim także w obszarze przybrzeżnym).

kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP