Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 20.02.2010

Nie ma podtopień. Wojsko i lodołamacze w pogotowiu

W dwóch miejscach w kraju przekroczone są stany alarmowe rzek, a w dziewięciu - stany ostrzegawcze. IMGW przypomina, by usuwać śnieg, który obciąża dachy.

W ciągu najbliższej doby będzie występować nadmierne obciążenie dachów śniegiem szczególnie w województwie mazowieckim - poinformował IMGW. Instytut ostrzega, że zaleganie śniegu może powodować uszkodzenia dachów i wypadki.

Wyższy poziom wody na Bugu, Wiśle, na Śląsku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przyborem wód w Bugu i Wiśle.
Na Lubelszczyźnie - na Bugu i jego dopływach - spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody. Na ogół będzie on wzrastał do stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Instytut ostrzega przed lokalnymi zalaniami i podtopieniami.

Również na Śląsku w ciągu najbliższej doby w zlewni Małej Wisły spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody. Będzie się ona utrzymywała w strefie stanów wysokich, lokalnie istnieje możliwość osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Także i tu mogą wystąpić lokalne zalania i podtopienia terenu.

Stany alarmowe i ostrzegawsze

Rano stany alarmowe przekroczone zostały na rzece Krzna w województwie lubelskim oraz na Odrze w województwie zachodniopomorskim.Stany ostrzegawcze wystąpiły natomiast w województwie mazowieckim, świętokrzyskim, podlaskim, lubuskim i wielkopolskim.

Nie ma jednak sygnałów o tym, aby gdziekolwiek doszło do podtopień - informuje Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Centrum wciąż monitoruje sytuację powodziową w kraju. Jak powiedziała IAR Wysocka - wszystkie służby są w pogotowiu.

Jeśli zajdzie taka potrzeba do dyspozycji pozostaje wojsko. W pogotowiu czekają też lodołamacze. Część z nich - dwa polskie i dwa niemieckie już pracują na Dolnej Odrze. Akcja lodołamania jest tam kontynuowana w górę rzeki.

ag, PAP, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)