Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 11.03.2010

Trybunał wsparł UKE w sporze o Neostradę

Urząd Komunikacji Elektronicznej miał prawo zakazać Telekomunikacji Polskiej łączonej sprzedaży dostępu do szybkiego internetu z usługą telefoniczną. Tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, odpowiadając na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sędziowie Trybunału zwrócili jednak też uwagę na cześć unijnych przepisów, które mogłyby dawać argumenty do ręki TPSA. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie należy teraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Oferta Telekomunikacji Polskiej przewidywała, że klient mógł wykupić dostęp do szybkiego internetu, czyli Neostrady pod warunkiem, że korzystał także z usługi telefonicznej TPSA i płacił abonament.

Pod koniec 2006 roku, Urząd Komunikacji Elektronicznej zabronił jednak takiej sprzedaży wiązanej, powołując się na unijny pakiet telekomunikacyjny. Dziś sędziowie Trybunału przyznali UKE rację w tej sprawie. Telekomunikacja Polska nie miała prawa warunkować dostępu do Neostrady od płacenia abonamentu za telefon.

Bezwzględny zakaz sprzedaży wiązanej?

Sędziowie Trybunału przypomnieli jednak, że od grudnia 2007 roku obowiązuje unijna dyrektywa o świadczeniu nieuczciwych praktyk handlowych. I to może być furtka dla Telekomunikacji Polskiej przy dalszym procesowaniu się z UKE.

Zgodnie z tą dyrektywą, nie można bowiem wprowadzać bezwzględnego zakazu oferowania sprzedaży wiązanej. Zatem teraz Naczelny Sąd Administracyjny będzie musiał przeanalizować sytuację na polskim rynku telekomunikacyjnym w ostatnich czterech latach. Ustalić czy polskie prawo jest zgodne z unijną dyrektywą o nieuczciwych praktykach i czy ma ona zastosowanie, skoro weszła w życie już po rozpoczęciu całej sprawy i dopiero wtedy wydać wyrok w tym sporze.


ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)