Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 08.03.2010

Jaka jest statystyczna Polka? Dziś Dzień Kobiet

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Święto zostało ustanowione w sierpniu 1910 roku w Kopenhadze, podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek.
Posłuchaj
  • Elzbieta Korolczuk
  • Wieslaw Lagodzinski
  • mezczyzni o kobietach
  • Patrycja Dolowy

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Święto zostało ustanowione w sierpniu 1910 roku w Kopenhadze, podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek.

W Polsce szczególnie popularne było w okresie PRL, kiedy to w kalendarzach zastąpiło dzień błogosławionego Wincentego Kadłubka. Komunistyczny scenariusz przewidywał wręczanie paniom w zakładach pracy prezentów i kwiatów, których odbiór musiały często pokwitować. Organizowano też okolicznościowe akademie, były przemówienia i toasty.

Po 1989 roku Dzień Kobiet stracił na popularności. Stał sie świętem marginalnym, będącym jedynie pretekstem do przypominania o sytuacji polskich kobiet. Obecnie wraca do łask. Panie otrzymują coraz częściej życzenia z tej okazji. Mężczyźni nie zapominają o kwiatach i upominkach. Jednak, jak wykazują sondaże, zdecydowana większość kobiet wolałaby otrzymywać wyrazy życzliwości przez cały rok - bez spotęgowanych oznak serdeczności w jednym dniu.

Od kilkunastu lat "8 marca" ma konkurenta. Jest nim przeniesiony z tradycji anglosaskiej dzień świętego Walentego, obchodzony 14 lutego jako "dzień zakochanych". Cieszy sie sporym zainteresowaniem, choć ma wielu przeciwników.

Choć Dzień Kobiet ma radosny charakter, został ustanowiony dla upamiętnienia ofiar walki o równouprawnienie kobiet, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych, chcąc uniknąć rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Po raz pierwszy święto obchodzono na apel Clary Zetkin 19 marca 1911 roku.

Kobiety uważają, że nadal są dyskryminowane z powodu płci. Elżbieta Korolczuk z Porozumienia Kobiet 8. Marca uważa, że na problem statusu kobiet nie należy patrzeć z perspektywy tego, co jest pokazywane w telewizji.

 

Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa mówi, że w 2010 dużo problemów ma kobieta - matka.

 

Jaka jest statystyczna Polka?

Analitycy GUS wyliczyli, że statystyczna Polka ma około 40 lat, średnie wykształcenie, a pracuje najczęściej w zawodzie o charakterze usługowym, w handlu, służbie zdrowia lub oświacie. I często jest zmuszona łączyć wiele ról: dbającej o siebie atrakcyjnej kobiety, żony, matki, pracownicy.

W ocenie niektórych Polaków - mężczyzn - polskie kobiety wymykają się stereotypom typowej kobiety zajętej głównie doglądaniem spraw domowych. Wiele z nich osiąga swoje cele zawodowe, robi karierę.

 

W opinii mężczyzn - Polki są mądre, zaradne i urodziwe. O cechach negatywnych niektórych pań, panowie w Dniu Kobiet także wspominają. Młodzi mężczyźni narzekają na niestabilność emocjonalną kobiet , a starsi mówią, że mądre są tylko niektóre.

Socjolog GUS Wiesław Łagodziński uważa, że w świetle faktów o życiu polskich kobiet - przekonania o męskiej wyższości i dominacji można uznać za mit. W jego ocenie, mężczyźni boją się równej rywalizacji z kobietami, bo to panie są bardziej zaradne, racjonalne, a przy tym odpowiedzialne i wrażliwe. Socjolog dodaje, że Polki - choć zarabiają nawet do 30 procent mniej niż mężczyźni, i nie zajmują z reguły wysokich stanowisk - dobrze się odnajdują na rynku zatrudnienia.

 

Wiesław Łagodziński zauważa jednak, że dla pracujących kobiet decyzja o macierzyństwie oznacza wiele trudności i wyrzeczeń. Podkreśla, że kobieta, która wraca do pracy po urodzeniu dziecka, redukuje swoje szanse na rynku pracy o 70 procent, jeżeli jej nieobecność na czas opieki nad dzieckiem wynosiła około 3 lat. Socjolog podkreśla, że dzieje się tak dlatego, że ciągle regułą jest wykonywanie obowiązków w nieelastycznym systemie czasu pracy. Premiowana jest też ciągłość pracy, bez przerw takich jak urlopy macierzyńskie lub wychowawcze.

Mimo tej sytuacji statystyczna Polka ma więcej niż jedno dziecko, a 20 procent kobiet decyduje się na urodzenie dziecka jako samotna matka. Statystycy zauważają, że liczba urodzeń wzrasta, ale dlatego, że w wiek rozrodczy wchodzą kobiety z wyżu demograficznego lat 80. Mimo rosnącej liczby urodzeń - nadal nie ma prostej zastępowalności pokoleń, a nasze społeczeństwo starzeje się.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)