Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 23.03.2010

Tygodnik Powszechny czy "Żydownik Powszechny"

Z okazji przypadającego w dniu 24 marca 2010 roku jubileuszu 65-lecia istnienia „Tygodnika Powszechnego” redakcja przygotowała wydanie specjalne, pod prowokacyjnym tytułem...... „Żydownik Powszechny”


- tytułu takiego, jako inwektywy, używają wobec „Tygodnika Powszechnego” przeciwnicy dialogu polsko- i chrześcijańsko-żydowskiego. Określenie to – jak pisze redaktorv naczelny Tygodnika ks., Adam Boniecki we wstępie do wydania specjalnego - „miało zdemaskować Turowicza et consortes i nieświadomym uświadomić, że „prawdziwie polska prasa” jest gdzie indziej.”

Będzie to wybór najważniejszych tekstów z historii pisma, poświęconych antysemityzmowi, Zagładzie i polskiemu stosunkowi do niej oraz stosunkowi Kościoła do judaizmu. Wspólna przeszłość, jaka wyłania się z tych publikacji, ma zarówno jasne, jak i ciemne karty – pojawiają się w niej zarówno Polacy pomagający Żydom w czasie okupacji, jak i ci, których zachowania sprowadzały śmierć na ukrywających się Żydów.

Symbolicznym skrótem drogi, którą przez ponad pół wieku przeszło polskie społeczeństwo w swoim stosunku do Żydów, będą teksty otwierające i zamykające wydanie: pisany na gorąco po pogromie kieleckim w 1946 r. artykuł Stefanii Skwarczyńskiej oraz opowiadanie o Jezusie z Nazaretu, pióra wybitnego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, opublikowane przez „TP” w numerze bożonarodzeniowym w 2009 r. - jeśli dziś, mimo tragicznej przeszłości, możliwe są normalne stosunki polsko-żydowskie, możliwa jest współpraca i przyjaźń Kereta z katolickim tygodnikiem z Polski, to w dużej mierze dzięki tym historycznym publikacjom.

mch, tygodnik.onet.pl