Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 01.05.2010

Nowe zasady leczenia na terenie Unii

Od 1 maja zmieniają się niektóre zasady leczenia na terenie Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do leczenia między innymi osobom, które mieszkają w jednym państwie, a są ubezpieczone w innym.

Anna Rusiecka z Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że do tej pory pacjent ubezpieczony w Polsce i mieszkający w Niemczech musiał wystąpić o zgodę na planowe leczenie zagranicą do prezesa NFZ. Teraz może zwrócić się z wnioskiem do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Doprecyzowano także przepisy dotyczące leczenia pacjentów z chorobą przewlekłą. Lekarz w kraju, w którym czasowo przebywa taka osoba, nie będzie mógł odmówić terapii. Jedynym wymaganiem jest konieczność zawiadomienia wcześniej placówki za granicą o niezbędności leczenia specjalistycznego. Rozszerzono też katalog tych świadczeń. Chorzy będą mogli korzystać oprócz dializoterapii i tlenoterapii również z echokardiografii i chemioterapii.

Osoby, które wyjeżdżają zagranicę na wakacje lub inny pobyt czasowy powinny wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wtedy w razie wypadku lub choroby mają prawo do świadczeń na takich samych zasadach, jak inni obywatele tego państwa.Trzeba się też liczyć z dopłatami, które obowiązują w wielu krajach Wspólnoty.

Nie zmieniają się natomiast zasady planowego leczenia za granicą. Nadal trzeba będzie ubiegać się o indywidualną zgodę prezesa NFZ, którą można otrzymać tylko w przypadku, gdy leczenie w Polsce nie jest możliwe.

Dotychczasowe przepisy będą obowiązywały w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)