Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 03.05.2010

Polska konstytucja "była natchnieniem dla ludzi na całym świecie"

Dziś święto Konstytucji 3 maja. Z tej okazji przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojska będą uczestniczyć w centralnych obchodach święta w Warszawie.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W kościołach odbędą się msze w intencji ojczyzny.

Z powodu niedawnej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent i najwyżsi dowódcy wojska, nie zostaną w tym roku wręczone nominacje generalskie. Także warszawski ratusz odwołał zwyczajowe przemarsze grup rekonstrukcyjnych i piknik historyczny w parku Łazienki.

Druga po amerykańskiej

Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 maja jest często uważana za drugą na świecie - po amerykańskiej - i pierwszą w Europie ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Próbę wprowadzenia konstytucji, ustanawiającej m.in. trójpodział władz i pewne gwarancje praw także dla warstw nieuprzywilejowanych, udaremniły w 1792 roku konfederacja targowicka, zawiązana przez magnatów niechętnych nowemu ustrojowi, i wkroczenie wojsk rosyjskich.

Życzenia od Obamy

Prezydent USA Barack Obama przesłał życzenia wszystkim Polakom, którzy obchodzą Święto Konstytucji 3 maja - zarówno w Polsce jak i USA.


W wydanym oświadczeniu Barack Obama napisał, że "przez 219 lat, które upłynęły od chwili, gdy Polska przyjęła swoją Konstytucję, dokument ten służył jako natchnienie dla wielu ludzi na całym świecie, jako drogowskaz równości i swobód demokratycznych". Podkreślił, że Amerykanie polskiego pochodzenia są ważną częścią charakteru narodowego USA, pełniąc przywódcze role w różnych gałęziach gospodarki i przyczyniając się do kształtowania amerykańskiego społeczeństwa. Barack Obama przypomniał też, że USA i Polska pozostają bliskimi sojusznikami i partnerami.


Amerykański prezydent powtórzył także kondolencje z powodu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP