Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 27.03.2010

Mamy prawa, ale tylko na papierze?

Uczestnicy Kongresu Praw Obywatelskich są zgodni, że wiele praw Polaków pozostaje tylko w zapisach Konstytucji.

O tym jak zmienić tę sytuację dyskutowali przez trzy dni w Warszawie przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych.

Szef Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Piotr Frączak powiedział, że prawa obywatelskie Polaków często nie są przestrzegane dlatego, że nie egzekwujemy ich wystarczająco stanowczo, albo też są źle sformułowane jak prawo do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i referendum.

Piotr Frączak powiedział, że te prawa są przyznane, ale nic więcej z tego nie wynika. Obywatele mogą się zorganizować, zebrać podpisy pod projektem, ale po przekazaniu go do sejmu nie mają żadnego wpływu na jego dalszy los. Frączak podkreślił, że trzeba o tym głośno mówić, żeby sytuacja mogła się zmienić. Takim forum debaty oraz konkretnych postulatów stał się Kongres Praw Obywatelskich.


Piotr Frączak powiedział też, że definicje konkretnych praw obywatelskich powinny być dostosowane do szybkich zmian w naszym otoczeniu społecznym.Chodzi na przykład o wykorzystanie Internetu w głosowniach i inicjatywach ustawodawczych.

W Kongresie Praw Obywatelskich uczestniczyło około 50. polskich organizacji pozarządowych. Materiały z sesji tematycznych kongresu mają zostać opublikowane w internecie, na stronie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych www.ofop.pl

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)