Logo Polskiego Radia
IAR
Jan Kaczyński 01.06.2010

Debata w Jedynce: Napieralski kontra Pawlak

Kandydaci SLD i PSL na prezydenta opowiadają się za dalszym wyjaśnianiem okoliczności katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

Gośćmi wtorkowej Debaty w Jedynce byli kandydaci na prezydenta Grzegorz Napieralski z SLD i Waldemar Pawlak z PSL.

Szef SLD jest zadowolony z ujawnienia zapisów czarnych skrzynek. Podkreśla jednak, że same rejestratory nie wyjaśniają do końca przyczyn tragedii. Jego zdaniem, do wyciągnięcia pełnych wniosków potrzebne są między innymi parametry lotu. Grzegorz Napieralski opowiedział się za szybkim przeprowadzeniem i szybkim zakończeniem śledztwa w tej sprawie.

Zdaniem Grzegorza Napieralskiego kandydaci powinni robić wszystko, aby w sprawie Smoleńska jak najmniej było debaty politycznej, a już szczególnie w kampanii prezydenckiej. Każdy element tego, co się dzisiaj mówi o katastrofie, to kolejne rany dla rodzin ofiar - uważa Napieralski.

Waldemar Pawlak uważa, że wnioski z materiałów z czarnych skrzynek powinni wyciągać przede wszystkim eksperci. Jak zauważył, piloci stosują wyrażenia mało zrozumiałe dla opinii publicznej - komendy i sugestie. Nie ma tam natomiast sformułowań, które z różnych powodów mogłyby uniemożliwić ujawnienie pełnego zapisu.

Zdaniem Waldemara Pawlaka, kandydata na na prezydenta ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego obecna kampania prezydencka, to sytuacja nadzwyczajna. - W obliczu katastrofy zwróćmy uwagę na to, że w wyborach startują szefowie poszczególnych partii politycznych, ponieważ biorą na siebie część odpowiedzialności za losy państwa - mówi Pawlak.

Kandydat PSL-u chciałby, żeby najbliższa prezydentura miała inny charakter. - Żeby to nie była prezydentura ukierunkowana na takie prezentowanie jednostronnycgh własnych poglądów, ale żeby była oparta na dialogu i porozumieniu - mówi Waldemar Pawlak. Zdaniem kandydata PSL prezydent powinien być prezydentem wszystkich Polaków niezależnie od tego, gdzie mieszkają i jakie mają poglądy.

Potrzebne prawo w sprawie in vitro

Waldemar Pawlak i Grzegorz Napieralski uważają, że należy przyjąć rozwiązania prawne, regulujące kwestię zapłodnienia in vitro.Podczas debaty prezydenckiej Grzegorz Napieralski powiedział, że państwo powinno finansować ten zabieg.

Jego zdaniem bezpłodność jest chorobą dotykającą coraz więcej osób, a najnowsze osiągnięcia medycyny umożliwiają bezdzietnym parom posiadanie dzieci. "Nie rozumiem tego sporu politycznego, tu powinny współpracować wszystkie partie polityczne"- mówił Grzegorz Napieralski.

Waldemar Pawlak zaznaczył, że prezydent nie powinien do tej sprawy podchodzić ideologicznie. Jego zdaniem kwestii refundowania in vitro nie można partnerom politycznym narzucać. W ocenie ministra Pawlaka, projekt w tej sprawie powinien być efektem kompromisu i zostać przyjęty większością 3/5 głosów.

Z czterech partii parlamentarnych przeciwny refundowaniu in vitro jest PiS. Platforma opowiada się za częściową refundacją tego zabiegu.

Wątpliwości w sprawie Belki

Grzegorz Napieralski powiedział, że kandydatura Marka Belki na prezesa NBP - wysunięta przez pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego - spowodowała niepotrzebne zgrzyty w koalicji. W Programie Pierwszym Polskiego Radia odbyła się debata prezydencka - Grzegorz Napieralski - Waldemar Pawlak.

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaznaczył, że Prezes Narodowego Banku Polskiego powinien mieć silne zaplecze polityczne. Jak dodał, bardzo wysoko ocenia kompetencje Marka Belki na to stanowisko, jednak jego kandydatura nie spotkała się z akceptacją - zarówno koalicyjnego PSL jak i części polityków Platformy Obywatelskiej.

Wicepremier Waldemar Pawlak mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że Polskie Stronnictwo Ludowe ma wątpliwości, czy konstytucja upoważnia marszałka Sejmu - pełniącego obowiązki prezydenta - do powoływania prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jak mówił, inicjatywa Bronisława Komorowskiego przyniosła w konsekwencji"więcej szkody niż pożytku".
Ponadto w ocenie kandydata PSL na prezydenta, polityka finansowa reprezentowana przez Marka Belkę nie sprawdziła się w kryzysie.

Bronisław Komorowski chce jak najszybszego rozstrzygnięcia przez Sejm kwestii obsady stanowiska szefa NBP. Marszałek powiedział, że zgłoszona przez niego kandydatura Marka Belki merytorycznie nie budzi większych zastrzeżeń opozycji i spotkała się z ogromnym poparcie opinii społecznej.

rr, pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)