Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 09.06.2010

IMGW: gwałtowne burze w całym kraju. Duże opady

IMGW ostrzega: w czwartek i piątek w całym kraju będą gwałtowne burze, lokalnie może spaść bardzo dużo deszczu. Możliwy jest grad, a wiatr ma osiągnąć prędkość nawet 90 km/h. Sytuacja powodziowa cały czas jest trudna. Wały są nasiąknięte.
IMGW: gwałtowne burze w całym kraju. Duże opadyfot. stock

IMGW ostrzega: w czwartek i piątek w całym kraju będą gwałtowne burze, lokalnie może spaść bardzo dużo deszczu. Możliwy jest grad, a wiatr ma osiągnąć prędkość nawet 90 km/h. Sytuacja powodziowa cały czas jest trudna. Wały są nasiąknięte.


Według synoptyków może spaść nawet 40 mm wody na metr kwadratowy. Gwałtowne opady wystąpią głównie na południu i na zachodzie, rzadziej na wschodzie. Ponieważ są to opady punktowe, niemożliwa jest dokładna prognoza, w jakiej miejscowości mogą wystąpić.

Także w środę możliwe są lokalne burze z opadami do 20 mm.

Szef IMGW Mieczysław Ostojski przypomniał, że sytuacja powodziowa jest trudna, bo wały są nasiąknięte, zmieniły się parametry hydrologiczne koryt rzeki. Pogoda powinna poprawić się do niedzieli.

Stan wody na rzekach

Dorzecze Wisły jest w strefie wysokiej wody od ujścia Wisłoki do Grudziądza, stany alarmowe są przekroczone na 25 stacjach wodowskazowych na 244 stacje.

Kulminacja fali mija Warszawę, zbliża się do Modlina, gdzie najwyższy stan ma osiągnąć po południu. 13 czerwca fala z Wisły ma wpłynąć do Bałtyku.

Fala na Odrze zbliża się do Głogowa, do morza dotrze 17-18 czerwca. W zlewni Warty kulminacja mija Kostrzyn i wpływa do Odry.

Warszawa


Do Warszawy kulminacja fali dotarła około 2 nad ranem, wynosiła około 750 cm. „Była niższa niż przewidywano, powodem było przerwanie wału w Janowcu koło Kazimierza nad Wisłą” – mówił szef IMGW. Przed godz. 12 poziom rzeki w stolicy wynosił 747 cm, fala powoli opada.

Jak wyjaśniał Ostojski, przerwanie wału w Janowcu oznacza, że czubek fali został ścięty, stąd opadanie stanu wód będzie powolne. Najwyższe stany rzek mogą utrzymać się około doby. Sama fala może utrzymać się kilka dni.

Zrzuty w Dębem i Włocławku

Synoptycy przeprowadzili symulację zrzutów ze zbiornika w Dębem i, jak przekazał Ostojski, wybrali optymalną opcję, tak by nie podnosić stanów kulminacyjych na Wiśle. „Przewidujemy, że Wisła w Modlinie osiągnie 860 cm, ta kulminacja spodziewana jest około godz. 17. W Wyszogordzie wystąpi około godz. 22, osiągnie 750 cm, w Kępie Polskiej ma być jutro około godz. 10, wyniesie 860 cm.

agkm