Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Szewczuk 05.02.2019

Prezydent: będą zaproszenia do światowych przywódców na uroczystości na Westerplatte

- Na uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej zostaną wysłane zaproszenia do światowych przywódców - przede wszystkim tych państw, które brały w niej udział, po stronie wolnego świata, także do prezydenta USA Donalda Trumpa - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, nie zostały jeszcze rozesłane zaproszenia, zatem nikt nie mógł potwierdzić swojej obecności. Prezydent był pytany w Polsat News o obchody przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w związku z wtorkowym artykułem "Faktu". Gazeta ta podała, że rocznica wybuchu II wojny światowej "ma być obchodzona z rozmachem, którego echa będą wybrzmiewać przez całą kampanię wyborczą", a prezydent "robi wszystko, by uroczystości na Westerplatte uświetnił amerykański prezydent Donald Trump". 

- Oczywiście zostaną wysłane zaproszenia do przywódców, do wielkich tego świata, a przede wszystkim do przywódców państw, które brały udział w II wojnie światowej, przede wszystkim po stronie wolnego świata. Uroczystości z zaproszonymi głowami państw będą, jak sądzę, na Westerplatte - powiedział prezydent. 

- Natomiast - co na pewno jest ustalone, bo już rozmawiałem z panem prezydentem Niemiec Steinmeierem, że my rozpoczniemy z panem prezydentem ten dzień od spotkania w Wieluniu - pierwszym polskim mieście, które zostało zbombardowane przez hitlerowskie Luftwaffe, gdzie zbombardowano zwykłych, śpiących ludzi, gdzie dokonano de facto mordu na ludności cywilnej - zaznaczył prezydent. Dodał, że w ten sposób chcą razem z niemieckim prezydentem złożyć hołd ofiarom II wojny światowej. 

Zaproszenie dla Donalda Trump

Pytany, czy któryś ze światowych przywódców potwierdził obecność na uroczystościach na Westerplatte, Andrzej Duda zaprzeczył; mówił, że nie zostały jeszcze wysłane zaproszenia. Prezydent zaznaczył, że nie wie, skąd zatem informacja, że uroczystości uświetni Donald Trump. - Oczywiście, że pan prezydent Donald Trump otrzyma od nas zaproszenie i jak zawsze ogromnie byśmy się cieszyli, gdyby był z nami - zaznaczył Andrzej Duda. 

Przed wojną Wieluń liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. 1 września 1939 r. niemieckie samoloty zrzuciły na miasto 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Pierwszym celem o godz. 4.40 był wieluński Szpital Wszystkich Świętych. W wyniku nalotu miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone. 

1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

msze