Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 26.05.2019

Prof. Ewa Marciniak: PiS narzucało tempo i tematykę kampanii

- Te wybory miały jednak charakter plebiscytu politycznego w tym znaczeniu, że były testem poparcia dla polityki Prawa i Sprawiedliwości  - powiedziała na antenie Polskiego Radia prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski). W wieczorze wyborczym Polskiego Radia udział wzięli także: prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Bartłomiej Biskup (UW) prof. Wawrzyniec Konarski (Uczelnia Vistula).
Galeria Posłuchaj
  • Wieczór wyborczy w Polskim Radiu. Opinie politologów. Część I
  • Wieczór wyborczy w Polskim Radiu. Opinie politologów. Część II
  • Wieczór wyborczy w Polskim Radiu. Opinie politologów. Część III
Czytaj także

Według Ipsos w wyborach do PE PiS uzyskał 42,4 proc. głosów; Koalicja Europejska - 39,1 proc.; Wiosna - 6,6 proc.; Konfederacja - 6,1 proc. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ipsos: PiS obejmie 24 mandaty; Koalicja Europejska - 22 ; Wiosna Roberta Biedronia - 3; Konfederacja - 3 mandaty. 

Ewa Marciniak: te wybory były plebiscytem dla PiS

- Na wynik wyborczy składa się wiele czynników. Zacznijmy od najprostszego, czyli kampania wyborcza. Wydaje się, że kampania zainicjowana stosunkowo wcześnie przez Prawo i Sprawiedliwość, wyznaczała kierunki dla innych ugrupowań politycznych - powiedziała prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski). Jej zdaniem PiS "narzucało tempo i tematykę kampanii".

- Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało kwestie socjalne jako dominujące i widać po wyniku tych sondaży, że to przekonało Polaków - mówiła na antenie Polskiego Radia. W opinii politolog "wydaje się, że te wybory miały jednak charakter plebiscytu politycznego w tym znaczeniu, że były testem poparcia dla polityki Prawa i Sprawiedliwości".

Jak powiedziała prof. Ewa Marciniak, wynik Koalicji Europejskiej "wydaje się być dobry, choć oczywiście ugrupowanie to liczyło na zwycięstwo".

Kazimierz Kik: KE postawiła dylemat "my, albo oni"

O wyniku Koalicji Europejskiej mówił również prof. Kazimierz Kik. Ocenił, że jest on konsekwencją "złej strategii politycznej". - Zbudowała wszystko licząc na to, że Polacy nie chcą Prawa i Sprawiedliwości. Źle odczytano sygnały - mówił.

Ocenił, że strategia Koalicji Europejskiej była "destrukcyjna", z kolei ta partii rządzącej "bardziej konstruktywna". - Było to jednak proponowanie interesujących Polaków rozwiązań - wskazał wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zdaniem Kazimierza Kika, "mamy zwiększoną frekwencję, okazuje się, że większą zdolność mobilizowania ma Prawo i Sprawiedliwość".

Czytaj więcej
szydlo-pap-1200.jpg
Exit poll: PiS wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego [RELACJA NA ŻYWO]

Bartłomiej Biskup: przyszłość KE zależy od wyniku PSL

O to, co czeka polską politykę jesienią został zapytany dr Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski). Jak powiedział po eurowyborach "pojawił się nam system dwublokowy". - Na jesieni może być podobnie. Kluczowy będzie za dwa dni (po opublikowaniu rezultatów przez PKW) wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego, ilu posłów wprowadzą do europarlamentu (...) - wskazał.

Exit polls daje PSL trzy lub cztery mandaty europosła. Dr Bartłomiej Biskup jest zdania, że gdyby to się potwierdziło "to znaczy, że Koalicja Europejska ma duże szanse przetrwać nawet do jesiennych wyborów".

Politolog nie wykluczył, że ugrupowanie pod wodzą Grzegorza Schetyny, "być może jesienią będzie miało program społeczny, kilka wspólnych haseł, które po prostu pociągną wyborców". - To dzisiaj wystarczy - skomentował dr Bartłomiej Biskup.

Wawrzyniec Konarski o "reaktywności opozycji"

- Moim zdaniem to była też interesująca rywalizacja osobowości politycznych. Mamy do czynienia z partią, która ma silnego przywódcę, wręcz wodzowską, to oczywiście jest PiS. I mamy do czynienia z Koalicją, która nie była w stanie wytworzyć syndromu silnego przywództwa w osobie pana Grzegorza Schetyny - prof. Wawrzyniec Konarski (Uczelnia Vistula)

Jak powiedział politolog na antenie Polskiego Radia lider KE, "nie był w stanie zostać frontmanem, który byłby w pełni akceptowany". Ocenił, że "polscy wyborcy poszli w kierunku charyzmy politycznej", którą wielu dostrzega u Jarosława Kaczyńskiego, a jakiej, w opinii Wawrzyńca Konarskiego, "nie udało się wytworzyć Grzegorzowi Schetynie".

- Ta aktywność po stronie obozu Zjednoczonej Prawicy spotykała sie z reaktywnością opozycji. Z pewnością była to jej słabość - wskazał również politolog.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24

----------------------------

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 22.49, 23.22, 23.44