Mateusz Brożyna 03.06.2019

Roland Garros 2019: Simona Halep - Iga Świątek. Sensacji nie było, obrończyni tytułu rozgromiła Polkę i awansowała do ćwierćfinału

Rozstawiona z "trójką" Simona Halep nie dała większych szans Idze Świątek, wygrywając w dwóchs setach 6:1, 6:0 w meczu 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open. Rumunka pewnie zameldowała się w ćwierćfinale paryskiego turnieju, z kolei dla Polki był to największy życiowy sukces w "dorosłej" karierze. Całe spotkanie trwało zaledwie 45 minut.
  • Po meczu Iga Świątek przyznała, że rywalka zagrała znacznie lepiej. (IAR)
  • 18-latka podkreśla, że jest bardzo zadowolona ze swego debiutu w Paryżu. (IAR)
  • Iga Świątek przedstawiła też swoje plany na najbliższą przyszłość. (IAR)

Dla zajmującej 104. miejsce w rankingu WTA Świątek był to wielki sukces na kortach w Paryżu. W drugiej rundzie wyeliminowała rozstawioną z "16" Chinkę Qiang Wang 6:3, 6:0, a w kolejnym pojedynku odprawiła mistrzynię olimpijską z Rio de Janeiro Portorykankę Monicę Puig (59. WTA) 0:6, 6:3, 6:3. Dla warszawianki była to druga przygoda w "dorosłym" tenisie. Ubiegłoroczna triumfatorka juniorskiego Wimbledonu w styczniu grała w Australian Open, ale odpadła w drugiej rundzie. Poprzednią Polką w 1/8 finału Wielkiego Szlema w singlu była Agnieszka Radwańska.

Spotkanie z Simoną Halep było szczególnym meczem dla Świątek, gdyż Polka nigdy wcześniej nie grała z tak wysoko notowaną rywalką, byłą liderką światowego rankingu WTA. Podczas turnieju Rolanda Garrosa Rumunka odprawiła inną Polkę Magdę Linette 6:4, 5:7, 6:3.

W pierwszym secie Halep nie dała większych szans Świątek, u której widać było zdenerwowanie. Polka przełamała Rumunkę dopiero w szóstym gemie, ale w żaden sposób nie zmieniło to losów pierwszej odsłony pojedynku na korcie im. Philippe'a Chatriera. Ostatecznie pierwsza partia zakończyła się wynikiem 6:1 dla obrończyni tytułu.

Druga partia meczu 1/8 finału French Open nie przyniosła większych zmian w przypadku gry polskiej tenisistki. Halep od początku kontrolowała przebieg meczu nie pozwalając na wiele Świątek. Ostatecznie Rumunka rozgromiła Polkę w drugim secie 6:0, pewnie wygrywając cały pojedynek.

W meczu o półfinał Simona Halep zagra z Amandą Anisimovą z USA.