PolskieRadio24.pl
Aneta Hołówek 01.07.2019

Wimbledon 2019: krótka przygoda Igi Świątek w Londynie

Iga Świątek przegrała z Viktoriją Golubic 2:6, 6:7 (3:6) w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Przed rokiem Polka wygrała turniej na trawiastych kortach w Londynie w kategorii juniorek.
  • Świątek przyznaje, że to nie był jej dobry dzień (IAR)
  • Trener naszej tenisistki Piotr Sierzputowski podkreśla, że Świątek bardzo słabo rozpoczęła ten mecz (IAR)
  • Zdaniem Sierzputowskiego, takie spotkanie jest dla Świątek cenną lekcją (IAR)

W pierwszym secie Polka nie miała zbyt wiele do powiedzenia. Rywalka zaczęła od przełamania, a później wygrała cztery kolejne gemy. Przy stanie 4:0 Iga Świątek zmobilizowała się, zaczęła popełniać mniej błędów i wygrała dwa kolejne gemy, to jednak było za mało na świetnie dysponowaną rywalkę. Seta nie udało się uratować. Warszawianka przegrała pierwszą partię 2:6.

Wydawało się, że drugi set Świątek rozpoczęła lepiej, prowadziła w pierwszym gemie 40:0, ale później wszystko się posypało. Polka przegrała pięć kolejnych piłek i wyraźnie zdegustowana przeszła na drugą stronę kortu (0:1). Podopieczna Piotra Sierzputowskiego w drugim gemie jednak zmobilizowała się i szybko odłamała rywalkę (1:1). Kolejny gem przy podaniu Polki także padł jej łupem (2:1). Przy podaniu Szwajcarki Polka miała dużą szansę do kolejnego przełamania, niestety agresywna gra rywalki nie pozwoliła na to (2:2). Co się nie udało Świątek, udało się Golubic, Szwajcarka przełamała Polkę (2:3), a potem wygrała swoje podanie (2:4). Iga jednak walczyła dalej i kolejny gem zapisała na swoim koncie (3:4). Przy stanie 4:5 tenisistki stoczyły zacięty bój przy podaniu Golubic. Szwajcarka obroniła pięć piłek meczowych, skapitulowała przy szóstej (5:5). Podbudowana wygranym gemem Świątek z animuszem rozpoczęła swój gem serwisowy, niestety rywalka przełamała Polkę, nasza reprezentantka zakończyła go podwójnym błędem (5:6). Szwajcarka nie wykorzystała szansy, bo w kolejnym gemie nie doszła do głosu, Polka ją przełamała (6:6) i o tym secie rozstrzygnął tie-break, w którym lepsza okazała się Golubic.

Dla tenisistek była to pierwsza bezpośrednia konfrontacja.

Iga Świątek 1200 F .jpg
Trener Świątek: ciężko tu o pozytywny komentarz

Magda Linette londyńskiej publiczności zaprezentuje się po raz pierwszy we wtorek. Polka zmierzy się z Rosjanką Anną Kalinską.

Wyniki poniedziałkowych meczów 1. rundy turnieju tenisistek w wielkoszlemowym Wimbledonie:

Viktorija Golubic (Szwajcaria) - Iga Świątek (Polska) 6:2, 7:6 (7-3)
Jelina Switolina (Ukraina, 8) - Daria Gavrilova (Australia) 7:5, 6:0
Margarita Gasparjan (Rosja) - Anna-Lena Friedsam (Niemcy) 6:4, 6:4
Marie Bouzkova (Czechy) - Mona Barthel (Niemcy) 6:3, 6:3
Maria Sakkari (Grecja, 31) - Bernarda Pera (USA) 7:6 (7-4), 6:3
Petra Martic (Chorwacja, 24) - Jennifer Brady (USA) 3:6, 6:3, 6:4
Heather Watson (W. Brytania) - Caty McNally (USA) 7:6 (7-3), 6:2
Anett Kontaveit (Estonia, 20) - Shelby Rogers (USA) 6:0, 3:6, 6:4
Karolina Pliskova (Czechy, 3) - Lin Zhu (Chiny) 6:2, 7:6 (7-4)