Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Paweł Michalak 10.08.2019

Wiec poparcia dla abp. Jędraszewskiego. Tłum przed krakowską kurią

Duchowny, po wypowiedzeniu słów o "tęczowej zarazie", jest atakowany przez środowiska lewicowe i homoseksualistów. Tłum wiernych przyszedł w sobotę przed okno papieskie w Krakowie, by modlić się i wyrazić swoje poparcie dla abp. Marka Jędraszewskiego. 
Posłuchaj
  • Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman: abp Jędraszewski miał pełną świadomość, że za swoje słowa będzie prześladowany (IAR)
  • Adam Bujak powiedział, że należy stawiać opór niszczącej - według niego - ideologii (IAR)
  • Ks. Henryk Zieliński: słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" są tożsame ze stanowiskiem Episkopatu i są zgodne z nauczaniem Kościoła (IAR)
Czytaj także
  • Abp Marek Jędraszewski jest atakowany przez środowiska lewicowe i homoseksualistów za wypowiedź na temat LGBT
  • Duchowny tłumaczył, że chodziło mu "o ideologię, a nie o ludzi"
  • W Krakowie odbył się wiec poparcia wobec arcybiskupa
  • Uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk
  • Wiele środowisk solidaryzuje się z duchownym i wspiera go modlitwą

Około 3 tys. osób, według służb porządkowych, uczestniczyło w popołudniowym spotkaniu przed oknem papieskim krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej. Wśród wiernych byli m.in. przedstawiciele klubów "Gazety Polskiej", "Naszego Dziennika", Stowarzyszenia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie. Mieli flagi Polski i papieskie, modlili się, śpiewali pieśni religijne, "100 lat, 100 lat", "Jesteśmy z tobą", "A my wom zycymy", a także hymn Polski. Skandowali "Dziękujemy, dziękujemy".

Na ścianie kurii zawisł baner ze słowami Jana Pawła II: "Od Tatr po Bałtyk brońcie krzyża".

Wśród tłumu modlących się byli m.in. wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Próba stawiania oporu lewicowej rewolucji

- Krakowianie i nie tylko, bo spotykam tu osoby z różnych stron Polski, np. przed chwilą znajomych z Gdańska, przyjechali wyrazić swój szacunek i swoje poparcie dla arcybiskupa Krakowa - powiedział Ryszard Terlecki. W jego ocenie postawa metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, ale i obecność wiernych przed krakowską kurią, pokazują "przywiązanie do naszej wiary, tradycji, ojczyzny" i są "próbą stawiania oporu lewicowej rewolucji, którą próbuje się zaszczepić w Polsce". 

>>>[CZYTAJ TAKŻe] Przewodniczący KEP: szacunek dla konkretnych osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+

W modlitwie uczestniczyła przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman. Podkreśliła, że przyszła także prosić o modlitewne wsparcie w walce ze szkodliwą - w jej opinii - ideologią, której przeciwstawił się metropolita krakowski.

abp-Marek-Jedraszewski-F-1200.jpg
Wspólnota franciszkanów solidaryzuje się z abp. Markiem Jędraszewskim

Solidaryzują się z arcybiskupem

Poparcie dla arcybiskupa wyraziły także środowiska krakowskie, wśród nich zarząd Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie i Wydawnictwo Biały Kruk. Związany z wydawnictwem Adam Bujak powiedział, że należy stawiać opór niszczącej - według niego - ideologii.

1 sierpnia w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w krakowskiej bazylice Mariackiej podkreślił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska. - Trzeba było długo na nią czekać (...) Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa - powiedział. 

Słowa abp. Jędraszewskiego komentowano w przestrzeni publicznej. Odniósł się do nich m.in. prezydent Andrzej Duda. Jak przyznał w rozmowie z Polsat News, nie ma żadnych wątpliwości, że metropolita "ma ogromny szacunek do człowieka". Według niego hierarcha mówił w czwartek "o pewnym ideologicznym starciu". - I rzeczywiście ze swojego punktu widzenia - filozofa opowiedział się w tym ideologicznym sporze w sposób zdecydowany - powiedział Duda. Powtórzył, że w słowach arcybiskupa chodziło "o ideologię, a nie o ludzi".

Poparcie dla Jędraszewskiego wyraziły środowiska prawicowe i katolickie, Światowy Związek Żołnierzy AK.

Marek Jędraszewski PAP 1200.jpg
"Temat dnia": Abp Marek Jędraszewski poruszył lawinę

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił, że osoby należące do mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. - Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji - podkreślił. 

>>>[CZYTAJ TAKŻe] Naukowcy podpisują list poparcia dla abp. Jędraszewskiego

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ksiądz Henryk Zieliński powiedział, że słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" są tożsame ze stanowiskiem Episkopatu i są zgodne z nauczaniem Kościoła. 

Abp Marek Jędraszewski: miałem na myśli ideologię, a nie ludzi 

W wywiadzie dla Radia Maryja z 8 sierpnia metropolita krakowski wyjaśniał, że używając stwierdzenia "tęczowa zaraza" miał na myśli ideologię, a nie ludzi z nią związanych. - Kościół ludzi nie potępia. Potępia zło. Także to, które przyjmuje kształt konkretnej ideologii - wyjaśniał arcybiskup Jędraszewski.

- Nie wzywałem w homilii ani do walki, ani do nienawiści - powiedział.

abp-Marek-Jedraszewski-diecezjapl-1200.jpg
YouTube cenzuruje słowa abp. Jędraszewskiego. Co z wolnością wypowiedzi?

Duchownego krytykują środowiska lewicowo-liberalne i homoseksualiści. Lider Wiosny Robert Biedroń, w związku z atakami na uczestników I Marszu Równości w Białymstoku, napisał list do papieża Franciszka, w którym przekazał "wyrazy głębokiego zaniepokojenia faktem, że przedstawiciele Kościoła Katolickiego w Polsce gloryfikują stosowanie przemocy". Nawiązał w nim także do słów abp. Jędraszewskiego.

W ostatnich dniach przed krakowską kurię przychodziła grupa homoseksualistów, którzy w milczącym proteście sprzeciwiali się słowom arcybiskupa - stali w milczeniu, trzymając kartki z napisami m.in. "nie jestem zarazą" czy "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". 

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez abp. Jędraszewskiego. 

paw/