Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 07.06.2010

Woda w rzekach podkarpacia stopniowo opada

Sytuacja powodziowa na Podkarpaciu stabilizuje się. Nadal najtrudniejsza sytuacja jest jednak w Tarnobrzegu.
Woda w rzekach podkarpacia stopniowo opadafot. SXC


Jak poinformował PAP Paweł Antończyk z Miejskiego Sztabu Kryzysowego w Tarnobrzegu, woda zalała cztery osiedla w mieście.

W sobotę władze Tarnobrzega ogłosiły ewakuację czterech osiedli: Wielowsi, Solca, Sobowa i Zakrzowa, gdzie mieszka ok. 4 tys. osób. Jednak na ewakuację zdecydowało się niewielu mieszkańców.

"Woda po Wielowsi, Sielcu i Sobowie wdarła się także do Zakrzowa. Zagrożona ponownym zalaniem jest oczyszczalnia ścieków. W tej chwili pod wodą jest około 30 km kw. Tarnobrzega" - dodał.

Zaznaczył, że rozlewisko ma powierzchnię podobną do tej, jaka była trzy tygodnie temu. Antończyk podkreślił, że na ewakuację zdecydowało się więcej osób niż podczas pierwszej fali.

"Tym, którzy zostali, dowozimy żywność i wodę. Do dyspozycji mamy 13 łodzi i 2 amfibie, w naszym terenie pracuje ok. 100 strażaków" - powiedział Antończyk.

Ludzie obronili wały we Wrzawach

W ciągu nocy trwały intensywne prace przy umacnianiu wałów w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale - Wisły i Sanu.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik wojewody podkarpackiego Wiesław Bek, wały udało się obronić.

"Wisłoka w górnym i środkowym biegu i jej dopływach sukcesywnie się obniża. Aktualnie poziom wód w Wisłoce i jej dopływach jest poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie na wodowskazie w Mielcu jest jeszcze przekroczenie stanu ostrzegawczego. Podobnie, woda obniża się na Sanie" - dodał Bek.

W Jaśle, które zalane zostało w 1/3 powierzchni, trwa usuwanie skutków powodzi. Problemem stały się w tym mieście osuwiska.

Aktualnie na Podkarpaciu alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 9 powiatów i miasta Tarnobrzega.

to