Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Bączek 17.09.2019

Dwa zamachy w Afganistanie: co najmniej 46 zabitych, blisko 70 rannych

Do co najmniej 46 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych dwóch zamachów, do których doszło w Afganistanie. Blisko 70 osób zostało rannych. Do tragicznych zdarzeń doszło podczas wiecu wyborczego prezydenta kraju Aszrafa Ghaniego w prowincji Parwan, oraz w stołecznym Kabulu.

Do obu ataków przyznali się afgańscy talibowie. Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 30 zabitych i 45 rannych.

1200_Trump_PAP.jpg
Trump zrywa rozmowy w talibami. Co z pokojem w Afganistanie?

W mieście Czarikar, w stolicy Parwanu, bomba eksplodowała w momencie, gdy Ghani miał rozpocząć swoje przemówienie. Ładunek był podłożony pod policyjnym radiowozem niedaleko miejsca wiecu szefa państwa.

Co najmniej 24 osoby zginęły, a 31 zostało rannych. Wśród ofiar są kobiety i dzieci. Dyrektor miejscowego szpitala informuje, że w ataku ucierpieli przede wszystkim cywile, a liczba zabitych może wzrosnąć.

Rzecznik prezydenta poinformował, że Ghaniemu nic się nie stało. 

Tragiczny bilans eksplozji w Kabulu

Wzrosła także liczba ofiar w zamachu w centrum Kabulu, w pobliżu bazy wojskowej i ambasady USA. Według najnowszych danych, śmierć poniosły tam co najmniej 22 osoby, w tym sześciu członków personelu wojskowego, a 38 zostało rannych. Wcześniejszy bilans mówił o sześciu ofiarach śmiertelnych i 14 rannych.

Odpowiedzialność za oba ataki wziął na siebie rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Talibowie, którzy po prawie 18 latach wojny kontrolują około połowy terytorium Afganistanu, a otwarcie działają na ok. 70 proc. obszaru kraju, codziennie przeprowadzają ataki na afgańskie siły bezpieczeństwa.

Szansa na zakończenie wojny

Po zerwanych w zeszłym tygodniu nieudanych rozmowach pokojowych między talibami a przedstawicielami amerykańskich władz bojownicy grozili zintensyfikowaniem ataków na rządowe siły afgańskie i zagraniczne w celu powstrzymania ludzi od wzięcia udziału w wyborach prezydenckich 28 września. Rozmowy miały być wstępem do szerszych negocjacji, mających zakończyć trwającą od blisko dwóch dekad wojnę w Afganistanie.

pb