Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Bączek 02.10.2019

Poparcie dla rządu na niezmienionym, wysokim poziomie. Nowy sondaż

44 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego, 29 proc. respondentów określiło się jako jego przeciwnicy, a 23 proc. wyraziło obojętność wobec jego działań - wynika z wrześniowego sondażu CBOS.

We wrześniu wzrósł - w stosunku do badania z poprzedniego miesiąca - o 2 pkt. proc. odsetek osób deklarujących się jako zwolennicy rządu, liczba deklarujących się jako jego przeciwnicy również wzrosła o 2 pkt. proc., a odsetek obojętnych zmalał o 4 punkty proc. Odsetek odpowiadających na to pytanie "trudno powiedzieć" pozostał bez zmian - 4 proc.

ADuda-MMorawiecki-pap-1200.jpg
Prezydent i premier na czele rankingu zaufania. Na drugim biegunie liderzy Konfederacji i KO

Dobrze efekty pracy rządu ocenia 53 proc. badanych (bez zmian w stosunku do poprzedniego badania), 32 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) źle ocenia działalność rządu, a 15 proc. oceniając rezultaty działań rządu, wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (spadek o 1 pkt proc.).

Większość Polaków dobrze ocenia politykę gospodarczą rządu

CBOS zapytał również respondentów o ocenę polityki gospodarczej rządu. We wrześniu 52 proc. respondentów (spadek o 2 pkt. proc.) oceniło, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwną opinię wyraziło 37 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.), 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie (bez zmian).

Zadowolenie z tego, że premierem jest Mateusz Morawiecki, wyraziło we wrześniu 50 proc. ankietowanych przez CBOS, - o 1 pkt proc. więcej niż w sierpniu. 33 proc. jest z tego niezadowolonych (wzrost o 1 pkt proc.), a nie ma zdania w tej kwestii 17 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.).

Większa polaryzacja opinii

zaufanie1200.jpg
CBOS: Polacy najbardziej ufają Andrzejowi Dudzie, najmniej Grzegorzowi Schetynie

"Na około miesiąc przed październikowymi wyborami nie zaobserwowaliśmy większych zmian w notowaniach rządu, chociaż można zauważyć pewną polaryzację opinii: minimalnie wzrosły odsetki zarówno zwolenników, jak i przeciwników rządu, a zmniejszyła się grupa osób deklarujących obojętność. Oceny działalności rządu i zadowolenie z osoby premiera pozostały na poziomie właściwie identycznym, co przed miesiącem. Zanotowaliśmy za to minimalny spadek odsetka pozytywnych ocen polityki gospodarczej rządu. Ponieważ jednak w ubiegłym miesiącu obserwowaliśmy znaczący wzrost tego samego wskaźnika, prawdopodobnie można mówić raczej o korekcie notowań niż istotnej zmianie opinii społecznej w tej kwestii" - zauważa w komentarzu do badania CBOS.

CBOS przeprowadził badanie na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski w dniach 12-19 września metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

pb