Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Dadura 03.10.2019

Grupa Wyszehradzka i Słowenia popierają członkostwo Serbii w UE

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii wyrazili poparcie dla członkostwa Serbii w Unii Europejskiej. Nie wskazali jednak konkretnej daty akcesji tego kraju do Wspólnoty, o co apelował serbski prezydent Aleksandar Vuczić. W Lanach pod Pragą zakończył się szczyt prezydentów Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W drugim dniu obrad dołączyli do nich przywódcy Serbii i Słowenii.
Posłuchaj
  • Grupa Wyszehradzka i Słowenia z poparciem dla członkostwa Serbii w UE, ale bez wskazania daty akcesji. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Czytaj także

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, dziękując za zaproszenie na szczyt wyszehradzki, prosił, by kraje Grupy wspierały Serbię nie tylko we własnym gronie. - Powiedzcie nam żebyśmy wiedzieli, czy możemy liczyć na to, że jeżeli zrobimy to, czego od nas oczekujecie, to zostaniemy członkami Unii w roku 2025. Tak powiedzieliście dwa lata temu. I powiedzcie tylko żebyśmy wiedzieli, czy moglibyśmy liczyć się z tym, jaka będzie nasza przyszłość" - apelował serbski przywódca.

duda 1200 pap.jpg
Andrzej Duda: jesteśmy zwolennikiem otwartych drzwi do Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że kraje wyszehradzkie są zwolennikami polityki otwartych drzwi do Unii Europejskiej. W jego ocenie, sprawdzianem skuteczności tej polityki będzie październikowe posiedzenie Rady Europejskiej, która ma określić kryteria akcesji dla czekających na początek negocjacji Albanii i Macedonii Północnej.

Polski prezydent przyznał, że droga do Unii Europejskiej jest drogą wyrzeczeń. - I żeby społeczeństwo do tego przekonać, to ta perspektywa akcesji musi być jasna i oczywista. O to dzisiaj także apelował pan prezydent Serbii. My to doskonale rozumiemy i mówiliśmy panu prezydentowi, że będziemy go w tym zdecydowanie wspierali - zapewniał Andrzej Duda.

Kwestia relacji Serbii z Kosowem

Prezydent Słowenii Borut Pahor ocenił, że rozszerzenie Unii mogłoby być pozytywną odpowiedzią Wspólnoty na brexit. - Musimy najpierw konsolidować Unię Europejską wewnątrz ze względu na brexit i wiele innych problemów, ale proponuję byśmy nie zapominali z tych powodów o poszerzaniu Unii o kraje innych regionów, głównie o Bałkany Zachodnie. Takie zapomnienie miałoby złe skutki - stwierdził Borut Pahor.

Wciąż jednak nierozwiązana jest kwestia relacji Serbii z Kosowem, które ogłosiło niepodległość 11 lat temu i jest nadal nieuznawane przez część krajów Unii. Aleksandar Vuczić zapewnił, że jedyną możliwą drogą w tej sprawie jest kompromis. Przyznał, że uznania Kosowa wymagają między innymi Stany Zjednoczone.

W zupełnie inną stronę chce jednak pójść prezydent Czech Milosz Zeman. - Na najbliższej naradzie najwyższych konstytucyjnych przedstawicieli Republiki Czeskiej złożę wniosek o cofnięcie uznania niepodległości Kosowa. Mogę być przegłosowany, jesteśmy krajem demokratycznym - oświadczył.

Drugie spotkanie wysokiego szczebla Grupy Wyszehradzkiej 

Obecnie z grona państw Grupy Wyszehradzkiej Kosowo uznają Polska, Czechy i Węgry. Takiej decyzji nie podjęły władze słowackie.

To drugie w ciągu miesiąca spotkanie wysokiego szczebla Grupy Wyszehradzkiej w sprawie Bałkanów Zachodnich. We wrześniu w Pradze odbył się szczyt premierów, podczas którego kraje wyszehradzkie wyraziły poparcie dla integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Na wrześniowym spotkaniu zabrakło premiera Kosowa.

kad