Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 16.10.2019

Wanda Rutkiewicz zawsze przełamywała granice. Wielka himalaistka na szczycie Googla

16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz, jako pierwszy polski obywatel, trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, zdobyła Mount Everest. W 41 rocznicę tego wydarzenia Google w wyjątkowy sposób uhonorował Polkę. 
  • 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Czomolungmę, bardziej znany pod nazwą Mount Everest (8848 m n.p.m.)
  • Rutkiewicz zdobyła w sumie osiem z czternastu ośmiotysięczników. Wśród nich również uważany za najbardziej niebezpieczny - K2
  • Niestety nie udało jej się powrócić z ostatniej wyprawy. Zginęła w maju 1992 roku podczas wejścia na Kanczendzongę (8598 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Indiach. Okoliczności jej śmierci wciąż owiane są tajemnicą
  • Rutkiewicz jest najbardziej znaną na świecie polską himalaistką   

Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi Wandy Rutkiewicz.

Grafika przedstawiająca Polkę pojawia się w Google Doodle - to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, w tym miejscu odnotowywane są święta, wyjątkowe wydarzenia, czy osiągnięcia. Google uznało, że specjalna grafika należy się Polce, podkreślono, jak ważnym wydarzeniem było jej osiągnięcie i z okazji 41. rocznicy zdobycia przez Rutkiewicz Everestu uhonorowano himalaistkę. 

A wejście Rutkiewicz na szczyt najwyżej góry Ziemi do takich wydarzeń należało. Był to sportowy sukces, sukces kobiety, w zdominowanej przez mężczyzn dyscyplinie, ale był to też wyczyn, który miał wymiar społeczny. - Nagle do świadomości ludzi dotarła wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. - Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz. 

Mount Everest 1200 f.jpg
GÓRY - SERWIS SPECJALNY

Polka była uczestniczką międzynarodowej wyprawy niemiecko-francuskiej kierowanej przez dr. Karla Herrligkoffera. Atak z bazy rozpoczęła wraz z trzema himalaistami 9 października. Wierzchołek zdobyła po 6 godzinach i 15 minutach wspinaczki z obozu IV położonego na Przełęczy Południowej. Ostatnie 50 metrów pokonała bez tlenu.

Po powrocie do kraju himalaistka opowiadała o olbrzymim wysiłku.

- Podchodząc do szczytu, ostatnie 50 metrów szłam bez tlenu, dlatego, że zalodził mi się wlot do maski. Musiałam ją zdjąć i ostatnie metry przeszłam, oddychając powietrzem z zewnątrz. Na tych ostatnich metrach jest się w takim stanie euforii, że szłam do szczytu w tym samym tempie bez tlenu, jak z tlenem - opowiadała himalaistka.

Wanda Rutkiewicz była jednak zaciętą kobietą. Lubiła wyzwania. - Wanda miała też trudny charakter, ale tylko tacy ludzie mogą osiągać w życiu wielkie cele. Ona parła ciągle do przodu. Była uparta, a przy tym bardzo kobieca - mówił o Polce Krzysztof Wielicki, legenda himalaizmu. 

Wanda Rutkiewicz na swoim koncie miała wiele spektakularnych sukcesów. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: oprócz Mount Everestu, Nangę Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju oraz Annapurnę - wejście na ten szczyt wywołało zresztą duże zamieszanie i nie po raz pierwszy do akcji wkroczyli koledzy Wandy.

O trudnościach z jakimi zmagała się Polka więcej w tekście >>>  "Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz wchodząc na Mount Everest zirytowała kolegów po fachu

Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl