Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Szewczuk 21.10.2019

Do wtorku wnioski w programie "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina: we wtorek mija termin składania wniosków w programie "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej". O środki mogą się starać gminy i powiaty.

Program finansowany jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jego celem  jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock_niepełnosprawni1200.jpg
"500+" dla niepełnosprawnych. Zobacz, kiedy można składać wnioski przez internet

"Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu ww. osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych" - informowało ministerstwo we wcześniejszych komunikatach.

Wsparcie dla gmin

Do zadań asystenta należeć będzie m.in. pomoc w wyjściu, powrocie i w dojazdach, np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

W ramach programu gminy i powiaty mogą otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. kosztów realizacji. Do wtorku trwa nabór wniosków. Po tym terminie wojewoda przekaże ministerstwu wniosek o środki finansowe z programu wraz z listą rekomendowanych gmin/powiatów.

Dziesiątki milionów złotych na program

W tym roku na realizację programu resort przeznaczy 30 mln zł, w przyszłym - 50 mln zł.

Środki pokrywać będą koszty wynagrodzenia asystentów, zakupów biletów komunikacji publicznej dla asystentów oraz koszty ubezpieczeń OC lub NNW asystentów. Źródłem finansowania programu jest Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Program 500 + dla niesamodzielnych cieszy się ogromnym poparciem społecznym

Ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Fundusz jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie.

msze