Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 06.07.2010

Projekt nowelizacji ustawy medialnej dziś w Sejmie

W Sejmie odbędzie się we wtorek publiczne wysłuchanie projektu nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji autorstwa Platformy Obywatelskiej.

Wnioskowały o to do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego środowiska twórcze.Nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO zakłada, między innymi, natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych mediów publicznych, a w efekcie - zmianę władz Polskiego Radia i TVP.

Twórcy zarzucają dokumentowi, że jest jedynie sposobem na przejęcie władzy. Przypominają też, że przygotowali własny projekt ustawy medialnej, który miała złożyć w Sejmie Platforma Obywatelska.

Wniosek twórców o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektu nowelizacji poparła Lewica. Jerzy Wenderlich, który złożył wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, tłumaczył na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu, że ustawa medialna wymaga konsultacji ze środowiskami twórczymi.

Podczas pierwszego czytania projektu w komisji do dokumentu zgłoszono wiele zastrzeżeń, zarówno ze strony środowisk twórczych, jak i poszczególnych klubów parlamentarnych. Brak zapisów dotyczących finansowania mediów publicznych to jeden z podstawowych zarzutów Prawa i Sprawiedliwości wobec projektu Platformy. Ostatnio szef PSL Waldemar Pawlak zapowiedział też, że ludowcy nie poprą projektu ustawy medialnej autorstwa PO, a wesprą propozycję twórców.

Twórców niepokoi między innymi to, że - zgodnie z projektem PO - prawie połowę członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie obsadzał rząd. W TVP czterej członkowie mają być wyłaniani w konkursie przez KRRiT, a trzej wskazywani przez ministrów: skarbu, finansów i kultury. W Polskim Radiu natomiast trzej członkowie mają pochodzić z konkursu, dwaj z nominacji ministrów.

kh