Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Karol Kozłowicz 25.11.2019

Prezydent: Baltic Pipe to strategiczna inwestycja dla Polski i całego regionu

- Gazociąg Baltic Pipe to strategiczna inwestycja dla polskiej transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z duńskim następcą tronu księciem Fryderykiem.
Posłuchaj
  • Prezydent: Morze Bałtyckie stało się przestrzenią bardzo intensywnej polsko-duńskiej współpracy (IAR)
  • Książę Fryderyk: Dania i Polska chcą rozwijać morską energetykę wiatrową (IAR)
  • Książę Fryderyk: Duńczycy wspierali prodemokratyczne zmiany w Polsce (IAR)
  • Prezydent: Kopenhaga była stolicą, w której Polska zamknęła negocjacje poprzedzające wejście do Unii Europejskiej (IAR)

W poniedziałek jednodniową wizytę w Polsce składa duńska para książęca książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta.

Podczas śniadania wydanego na cześć pary książęcej przez polską parę prezydencką Andrzej Duda podkreślił, że współpraca naszych krajów w Europie nigdy nie była tak bliska, a wzajemne relacje tak wypełnione treścią, jak obecnie.

dania warszawa 1200 pap.jpg
Duńska para książęca w Warszawie. Powitanie w Pałacu Prezydenckim

Prezydent wskazał m.in. na współpracę energetyczną. Jak mówił, po dnie Bałtyku, który przez wieki stanowił barierę pomiędzy naszymi krajami, niedługo przebiegać będzie gazociąg Baltic Pipe. - Strategiczna inwestycja dla polskiej transformacji energetycznej i dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział prezydent.

Polsko-duńskie partnerstwo energetyczne

Dodał, że ten ważny projekt staje się katalizatorem polsko-duńskiego partnerstwa energetycznego, które swoim zasięgiem obejmuje inne obszary, w tym odnawialne źródła energii. Wskazał na polskie i duńskie inwestycje w morską energetykę wiatrową.

Książę Fryderyk podkreślił rozwijającą się współpracę gospodarczą między naszymi krajami. Jak mówił, Polska to dziewiąty największy rynek eksportowy Danii. W Polsce działa obecnie ok. 500 duńskich firm, które zatrudniają ok. 50 tys. osób.

- Energia i klimat to obszary o szczególnym znaczeniu w relacjach polsko-duńskich. Wkrótce fizycznie połączy nas Baltic Pipe, jednak nasze partnerstwo energetyczne rozwija się szybko i wykracza poza kwestie przesyłu gazu - zaznaczył. Dodał, że duńskie i polskie siły wspólnie rozwijają morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim.

koz