Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 10.07.2010

Prezydenci miast - pewniaki i nowe twarze

Jacek Majchrowski i Stanislaw Kracik w Krakowie, Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Paweł Adamowicz w Gdańsku, Rafał Dutkiewicz i Jacek Uczkiewicz we Wrocławiu, Tadeusz Truskolaski w Białymstoku - to już pewni kandydaci na prezydentów miast w tegorocznych wyborach samorządowych.
Hanna Gronkiewicz-WaltzHanna Gronkiewicz-Waltzfot. east news
Czytaj także

Lista nie jest pełna, bo partie w bardzo wielu przypadkach nie podjęły jeszcze decyzji, kogo wystawić do walki o prezydenturę.

Walka o Kraków

W wyborach prezydenta Krakowa zmierza się sprawujacy tę funkcje drugą kadencję prof. Jacek Majchrowski oraz wojewoda małopolski Stanislaw Kracik, były burmistrz Niepolomic. Obaj są formalnie bezpartyjni. Kracik jest kandydatem PO. Majchrowski może liczyć na poparcie SLD, choć podobnie jak w poprzednich wyborach wystartuje zapewne pod szyldem własnego komitetu wyborczego.

Do walki w Krakowie włączy się też PiS, który chce wystawić Andrzeja Dudę, prawnika, byłego podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Formalnej decyzji partii ws. kandydatury Dudy wciąż nie ma, bardzo prawdopodobne, że będzie on także kandydował w wyborach do sejmiku województwa.

Prezydent Warszawy

O stanowisko prezydenta Warszawy z ramienia PO ubiegać się będzie urzędująca prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapowiedziała to już w lutym. Jak przekonywala, Warszawa powinna mieć stałego gospodarza, dlatego właśnie ona powinna zostać po raz kolejny prezydentem stolicy.

Według szefa warszawskich struktur PiS Mariusza Błaszczaka, finalna decyzja partii ws. kandydata na prezydenta stolicy zapadnie dopiero po wakacjach parlamentarnych, czyli najprawdopodobniej pod koniec sierpnia. Obecnie w tym kontekście pojawiają się nazwiska m.in.: posłów Elżbiety Jakubiak, i Pawła Poncyljusza, senatora Zbigniewa Romaszewskiego, a także byłego ministra prezydenckiego Jacka Sasina.

W maju Rada Mazowiecka SLD rekomendowała kandydaturę europosła Sojuszu Wojciecha Olejniczaka na prezydenta Warszawy. W Radomiu wystartuje wiceszef klubu Lewicy Marek Wikinski, w Siedlcach - radny z tego miasta Maciej Drabio, w Plocku - były prezydent tego miasta Wojciech Hetkowski, a w Ostrołęce - Łukasz Kulik.

Kandydaci w Gdańsku

W Gdańsku kandydatem PO na prezydenta będzie sprawujący tę funkcję od 1998 r. Paweł Adamowicz. Swojego kandydata na prezydenta Gdańska nie ma nadal PiS. Wśród propozycji pojawiają się dwa nazwiska: europosła Jacka Kurskiego i przewodniczącego klubu PiS w radzie miasta Gdańska - Kazimierza Koralewskiego. Jak powiedział ten drugi, decyzja o tym, który z nich wystartuje, podjęta zostanie po konsultacjach z zarządem głównym partii.

Także SLD ma w zanadrzu dwóch kandydatów na prezydenta Gdańska: lidera Sojuszu na Pomorzu Jarosława Szczukowskiego oraz wydawcę bezpłatnej "Gazety Gdańskiej" Marka Formelę, który startował już w wyborach o najwyższy urząd w mieście w 2002 r. i dotarł do II rundy. Również tutaj decyzja zapadnie po konsultacjach z zarządem krajowym partii.

Wybory w Gdyni

W Gdyni zwycięstwo w kieszeni ma już praktycznie bezpartyjny Wojciech Szczurek (jeśli zdecyduje się na start w wyborach, bo jeszcze tego nie ogłosił oficjalnie), sprawujący funkcję prezydenta w tym mieście od 1998 roku (w ostatnich wyborach zdobył ponad 85% poparcie). PO nie podjęła jeszcze decyzji czy wystawi własnego kandydata do prezydentury w tym mieście, PiS reprezentować będzie najprawdopodobniej poseł tej partii Zbigniew Kozak, a SLD wystawi do walki o prezydencki fotel swojego byłego posła - Andrzeja Rózańskiego.

Zamieszanie w Sopocie

Największe zamieszanie na liście ewentualnych kandydatów do prezydentury panuje w Sopocie. Tutaj nic nie jest jeszcze pewne. Niedawno dotychczasowy prezydent tego miasta Jacek Karnowski, któremu prokuratura zarzuca działania korupcyjne, ogłosił, że być może powalczy o kolejną kadencję, choć wcześniej po wybuchu tzw. afery sopockiej i rezygnacji z członkostwa w PO, zapowiadał, że nie będzie więcej starał się o prezydenturę w Sopocie.

Jeśli Karnowski zdecyduje się na start w wyborach, to najprawdopodobniej zmierzy się ze swoim dotychczasowym zastępcą: Wojciechem Fulkiem (Samorządność). Nad wystawieniem swojego kandydata zastanawia się też PiS (w grę wchodzi b. wicewojewoda pomorska Aleksandra Jankowska). Takze PO dopiero zastanowi się, czy wystawi kogoś przeciwko byłemu działaczowi swojej partii.

Kandydaci we Wrocławiu

We Wrocławiu pewnymi kandydatami do startu w wyborach na prezydenta miasta są Rafał Dutkiewicz, który sprawuje tę funkcję od dwóch kadencji oraz popierany przez SLD były poseł i były wiceminister finansów Jacek Uczkiewicz. Dutkiewicz podobnie jak cztery lata temu wystartuje jako kandydat Komitetu Wyborczego "Wyborców Rafała Dutkiewicza"

Swoich kandydatów zamierzają wystawić także PO i PiS, jednak żadne ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. W rozmowie z sekretarz Dolnośląskiej Rady Regionalnej PiS Piotr Babiarz powiedział, że obecnie prowadzone są konsultacje na poziomie krajowym, a najbardziej prawdopodobnym kandydatem w zbliżających się wyborach jest poseł Dawid Jackiewicz. - Ostateczne decyzje w tej sprawie powinny zapaść w ciągu najbliższych kilku tygodni - dodał Babiarz.

Poseł PO Michał Jaros powiedział, że najpoważniejszym kandydatem na prezydenta Wrocławia z ramienia tej partii jest, obecny przewodniczący PO we Wrocławiu, europoseł Jacek Protasiewicz. - Pojawia się również nazwisko posła Sławomira Piechoty, a decyzja zostanie podjęta jeszcze w czasie wakacji - mówil Jaros. PAP nie udalo sie w piatek skontaktowac z dzialaczami dolnoslaskiego PSL.

Wybory w Białymstoku i woj. warmińsko-mazruskim

W Białymstoku na razie jedynym oficjalnie przedstawionym kandydatem na prezydenta miasta jest urzędujący prezydent Tadeusz Truskolaski. Podobnie jak cztery lata temu będzie kandydatem niezależnym, bezpartyjnym, popieranym przez PO.

W Olsztynie jedynym pewnym kandydatem w wyborach jest Piotr Grzymowicz, urzędujący prezydent (popierany przez PSL). Start potwierdzil w rozmowie z PAP.

Warmińsko-mazurski PiS nie zdecydowal jeszcze, kogo wystawi w wyborach prezydenta Olsztyna. Jak powiedzial wiceprezydent Olsztyna i pelnomocnik okregu olsztynskiego partii Jerzy Szmit decyzja taka zapadnie we wrzesniu. Warminsko-mazurska PO takze nie ma na razie kandydata.

Kandydaci z Katowic

W Katowicach niemal na pewno wystartuje pelniacy funkcje prezydenta tego miasta juz trzecia kadencje i wciaz legitymujacy sie najwyzszym poparciem z potencjalnych kandydatów Piotr Uszok. W ostatnich dwóch wyborach startowal na czele wlasnego komitetu. Przed tegorocznymi prowadzil rozmowy dotyczace poparcia jego kandydatury przez PO, ale - wedlug sygnalów z obu stron - nie przyniosly one efektu.

Sposród czlonków regionalnej PO jako potencjalni kandydaci wymieniani sa wicewojewoda Adam Matusiewicz, obecny wiceprezydent miasta Arkadiusz Godlewski i posel Jerzy Zietek. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadla, tym bardziej, ze politycy tej partii wciaz rozwazaja mozliwosc wylonienia kandydata w prawyborach. Nie wiadomo jednak nawet czy ewentualne prawybory mialyby zostac przeprowadzone tylko wsród czlonków partii czy tez wsród mieszkanców.

Kandydatem PiS na prezydenta Katowic być może zostanie obecny poseł, b. szef NFZ Andrzej Sosnierz, który kandydujac juz w wyborach 2002 r. zajal drugie miejsce za Uszokiem. Regionalni politycy tej partii czekaja tu jednak na stanowisko partyjnego kierownictwa. Wsród mozliwych kandydatów lewicy wymieniany jest m.in. dyrektor Stadionu Slaskiego, radny Marek Szczerbowski.

Wybory w Opolu

W Opolu wśród oficjalnych kontrkandydatów dla urzędujacego prezydenta, Ryszarda Zembaczynskiego (PO) sa: szef wojewódzkiego SLD, posel Tomasz Garbowski oraz prezes stowarzyszenia Horyzonty Marcin Ociepa. Swojego wyboru na razie nie ujawnia opolskie PiS; wsród kandydatów wymienia sie miejska radna Violette Porowska, lub szefa partii na Opolszczyznie, posla Slawomira Klosowskiego.

Na dziennikarskiej gieldzie - w kontekscie mozliwych kandydatów na stanowisko prezydenta miasta - pojawia sie tez nazwisko niedawno odwolanego, dlugoletniego szefa opolskiego oddzialu Narodowego Funduszu Zdrowia, Kazimierza Lukawieckiego.

Kandydaci w Kielcach

W Kielcach o reelekcje bedzie sie ubiegal urzedujacy druga kadencje prezydent Wojciech Lubawski, lider prawicowego Porozumienia Samorzadowego, wojewoda swietokrzyski w latach 1999-2001.

Kandydatem SLD moze byc Robert Siejka, radny Kielc, lider miejskich struktur partii, który czeka na oficjalna rekomendacje od Sojuszu. Rada Miejska Stronnictwa Demokratycznego jednoglosnie przeglosowala uchwale popierajaca kandydature swojego lidera Konrada Leckiego.

Zamiar kandydowania obwieścił Jan Gierada - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, sympatyzujacy z ludowcami bezpartyjny radny miejski, wczesniej wieloletni czlonek SLD. Zarzad wojewódzki PSL wstepnie zadeklarowal poparcie tej kandydatury.

Swoich kandydatów nie przedstawily jeszcze PO i PiS. Obie te partie cztery lata temu poparly Lubawskiego. W spekulacjach medialnych pojawia sie m.in. nazwisko senatora PiS Grzegorza Banasia, a z PO - m.in. wicemarszalka województwa Zdzislawa Wrzalki i rzecznika tej partii w regionie Grzegorza Swiercza.

Prezydent Łodzi

O fotel prezydenta Lodzi prawdopodobnie ubiegac sie bedzie szefowa miejskich struktur PO, poslanka Hanna Zdanowska. Taka uchwale przyjeli dzialacze PO podczas marcowych wyborów szefa PO w Lodzi. Jednak ostateczna decyzja wciaz nie zapadla. Wsród innych potencjalnych kandydatów PO wymienia sie wojewode lódzka Jolante Chelminska i ministra sprawiedliwosci Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Nie wiadomo, kto wystartuje w wyborach na prezydenta Łodzi z ramienia PiS. Na giełdzie nazwisk najczesciej pojawiaja sie: b. szef KRRiTV Marek Markiewicz, który kilka miesiecy temu wstapil do partii i wiceszef Rady Miejskiej Krzysztof Piatkowski. Po wyborach prezydenckich w mediach pojawia sie tez nazwisko szefowej sztabu wyborczego Jaroslawa Kaczynskiego Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która jest poslanka z Lodzi.

Najczęściej wymienianym kandydatem SLD na prezydenta Łodzi jest obecny lider Sojuszu w regionie i wiceprezydent miasta Dariusz Jonski. Media spekuluja, ze o fotel prezydenta miasta ubiegac sie moga równiez poslanka SdPl prof. Zdzislawa Janowska i byly wiceprezydent Lodzi, bliski wspólpracownik bylego prezydenta Lodzi Jerzego Kropiwnickiego - Wlodzimierz Tomaszewski.

Kandydaci z Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który sprawuje to stanowisko druga kadencje, nie oglosil jeszcze, czy bedzie ponownie startowal w wyborach prezydenta miasta. Jego rzecznik Maciej Chlodnicki powiedzial PAP, ze "na decyzje o kandydowaniu czy rezygnacji jeszcze czas". Ferenc ma juz jednak - jak powiedzial PAP lider SLD na Podkarpaciu posel Tomasz Kaminski - poparcia Sojuszu.

Swoich kandydatów nie przedstawily jeszcze PiS i PO. Wedlug prezesa okregu PiS w Rzeszowie posel Stanislawa Ozoga, kandydat tej partii zostanie zaprezentowany do konca lipca. W PO decyzja takze powinna zapasc w czasie wakacji. - Od najblizszego poniedzialku rozpoczynamy przygotowania do wyborów samorzadowych. Nie wykluczam, ze ostateczna decyzja, kto zostanie naszym kandydatem na prezydenta Rzeszowa, będzie rezultatem partyjnych prawyborów - powiedział poseł tego ugrupowania Jan Tomaka.

Bydgoszcz i Toruń

W Bydgoszczy na razie wiadomo, że w wyborach wystartuje dotychczasowy prezydent Konstanty Dombrowicz (niezalezny, wczesniej zwiazany z PO), posłanka Grażyna Ciemniak (SdPl) i wicemarszalek województwa w dwóch poprzednich kadencjach Jan Szopiński (SLD). Swoich kandydatów nie zglosiły PO i PiS.

W Toruniu kandydatem miejscowej PO jest przewodniczacy rady miasta Waldemar Przybyszewski, ale jeszcze potrzebna jest akceptacja wladz regionalnych partii. Po wakacjach swoja decyzje w sprawie wyborów ma oglosic ma oglosic Michal Zaleski (niezalezny), który jest prezydentem od dwóch kadencji. Inne ugrupowania nie oglosily swoich kandydatów na prezydenta miasta.

Kandydaci w Lublinie

W Lublinie PO zamówila sondaż wśród mieszkańców miasta, w którym najwiecej ankietowanych - ponad 31% - uznało, że kandydatem tej partii powinien byc obecny prezydent Adam Wasilewski, zaś niecałe 20% wskazało na byłego prezydenta miasta, obecnie radnego, Pawla Brylowskiego. Wicemarszalek województwa Jacek Sobczak uzyskal 9,7 proc. poparcia, wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska - 9,3 proc., a wiceprezydent Lublina Krzysztof Zuk - 8,4 proc. Ponad 20 proc. badanych nie mialo w tej sprawie zdania, a 8 proc. stwierdzilo, ze ich to nie interesuje.

Jak zapewnial szef PO na Lubelszczyznie Janusz Palikot, wyniki tych badan beda brane pod uwage przy wyborze kandydata, ale nie beda rozstrzygajace.

Wśród możliwych kandydatów PiS na prezydenta Lublina wymienia sie szefa tej partii w okregu lubelskim posla Krzysztofa Michalkiewicza, posla Lecha Sprawke oraz przewodniczacego rady miejskiej Piotra Kowalczyka. Kandydatem SLD, oficjalnie zapowiedzianym, ma byc emerytowany wojskowy, plk Jerzy Gryz, a SdPl - Izabella Sierakowska. Nie wiadomo, kogo zglosi PSL. Wedlug lokalnych mediów startowac zamierzaja takze niezalezni kandydaci: byly dzialacz PO, radny Dariusz Piatek, byly prezes miejskiego przedsiebiorstwa wodociagów Tadeusz Fijalka oraz byly radny LPR Mieczyslaw Ryba.

Kandydaci z Poznania

W Poznaniu żadne z ugrupowań nie przedstawiło jeszcze swojego kandydata w wyborach na prezydenta miasta. Mozna sie spodziewac startu obecnego prezydenta Ryszarda Grobelnego (nie wiadomo tylko czy z rekomendacji PO, do której wstapil, czy jako kandydata niezaleznego).

Szczecin

W Szczecinie w wyborach wystartuje urzedujacy prezydent Piotr Krzystek (PO). Krzystek zapowiedzial takze wczesniej, ze nie wezmie udzialu w prawyborach partyjnych, które zamierzaja przeprowadzic lokalne struktury PO. Prawybory - decyzja szczecinskiej PO - mialy odbyc sie 11 czerwca. Zostaly jednak przelozone, nowego terminu jeszcze nie ustalono; zglosilo sie juz jednak dwoje kandydatów: radna Urszula Panka i posel Arkadiusz Litwinski.

Szef szczecinskiego PiS Leszek Dobrzynski powiedział, że kandydat jego partii bedzie znany pod koniec wakacji. Najwieksze szanse ma radna wojewódzka Malgorzat Jacyna-Witt - zaznaczyl. Jacyna-Witt, która jest zwiazana z PiS, choc do niego nie nalezy, od trzech lat jasno deklaruje, ze ma zamiar kandydowac na prezydenta Szczecina i to jako kandydatka bezpartyjna. Na tzw. gieldzie nazwisk pojawia sie takze kandydatura senatora Krzysztofa Zaremby, bylego czlonka PO.

Jak powiedział sekretarz rady wojewódzkiej SLD Albin Majkowski, nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie kandydata Sojuszu na prezydenta Szczecina. Nazwisko powinno byc znane pod koniec sierpnia. Trwaja rozmowy m.in. z poslem Bartoszem Arlukowiczem, bylym poslem prof. Ryszardem Tomczykiem. Brany pod uwage jest takze przewodniczacy klubu radnych SLD w Szczecinie Jedrzej Wijas - dodał.

Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski

W Zielonej Górze kandydatka PO na prezydenta miasta jest wicemarszalek woj. lubuskiego Elzbieta Polak. SLD poprze urzedujacego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego. PiS jeszcze nie podjelo decyzji, jako potencjalnego kandydata tej partii wymienia sie posla Jerzego Materne.

W Gorzowie Wielkopolskim obecny prezydent Tadeusz Jedrzejczak - który jest prezydentem od 1998 roku i wygrywal wybory mimo ciazacych na nim zarzutów zwiazanych z tzw. afera budowlana (proces toczy sie przed sadem) - nie podjal jeszcze decyzji o ponownym kandydowaniu. Powiedzial PAP, ze w przyszlym tygodniu bedzie rozmawial na ten temat z dzialaczami SLD. Wydaje sie, ze poparcie Sojuszu dla niego jest pewne, bo - jak powiedzial PAP przewodniczacy SLD w regionie Boguslaw Wontor - lubuski Sojusz Demokratycznej stawia na obecnych prezydentów zarówno Gorzowa jak i Zielonej Góry.

PO nadal dyskutuje nad wyborem kandydata na prezydenta Gorzowa. Jak powiedzial PAP szef struktur powiatowych tej partii Jerzy Sobolewski w gre wchodzi kilka nazwisk, m.in. przewodniczaca gorzowskiej Rady Miasta Krystyna Sibinska, szef klubu radnych PO Robert Surowiec, senator Henryk Wozniak, który byl juz prezydentem Gorzowa. Ostateczny wybór ma nastapic w polowie przyszlego tygodnia.

Wśród kandydatów PiS na prezydenta Gorzowa wymienianych jest kilka osób: poseł, była wiceminister pracy Elżbieta Rafalska, gorzowski radny i działacz społeczny Augustyn Wiernicki i Marek Surmacz - były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa i były wiceminister w MSWiA.

W Gorzowie decyzje o udziałe w wyborach na prezydenta miasta ogłosił także radny niezależny Artur Radziński.

sm