Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Przemysław Goławski 01.01.2020

"Ich życiorysy łączą się z dramatyczną historią Polski". Rok 2020 pod znakiem Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego

- Musimy pokazywać, że życiorysy prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II łączą się z dramatyczną historią Polski - mówi historyk Piotr Dmitrowicz, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl. W roku 2020 przypadają ważne rocznice i uroczystości przybliżające postaci kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

W roku 2020 przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – przyszłego papieża św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii z Kaczorowskich. Senat ogłosił bieżący rok Rokiem Świętego Jana Pawła II. W specjalnej uchwale w tej sprawie napisano m.in., że papież "głosił cywilizację życia, przeciwstawiając ją cywilizacji śmierci" oraz że "stał się orędownikiem dialogu między wyznawcami wszystkich religii".

7 czerwca 2020, zgodnie z zapowiedzą Stolicy Apostolskiej, zaplanowano w Warszawie uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Po 30 latach procesu uznano świętość Prymasa Tysiąclecia. Jan Paweł II w czasie obecności w Częstochowie 19 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny, gdy spotkał się z członkami Konferencji Episkopatu Polski, tak powiedział o prymasie Stefanie Wyszyńskim: "Trudno wręcz wyrazić doniosłość tego posługiwania – nie tylko ze względu na Polskę, ale także ze względu na Kościół powszechny. (…) Pragnę w gronie Konferencji Episkopatu Polski złożyć raz jeszcze pośmiertny hołd pamięci wielkiego Prymasa, któremu Kościół i Polska – i my wszyscy: ja w szczególności – tak wiele zawdzięczamy".

Rozmawiał Przemysław Goławski.