Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Błaszczyk 06.01.2020

Australia: rekord zanieczyszczenia powietrza. Obawy o mieszkańców

W Canberze zanotowano najgorszą jakość powietrza ze wszystkich światowych stolic. To w związku z pożarami, które strawiły ponad 8 mln hektarów buszu, zabiły co najmniej 25 osób i niezliczoną liczbę zwierząt, oraz zniszczyły ok. 2 tys. domów.

Australijskie miasta spowił gryzący żółtawy dym, co wzbudziło obawy o zdrowie publiczne. Pracownicy sklepów, biur i części urzędów zostali poinstruowani, by zostali w domu. Władze Canberry ostrzegły mieszkańców przed aktywnością fizyczną na zewnątrz.

australia_1200.jpg
Pożary w Australii nie maleją. Biskupi proszą o modlitwę i pomoc

Ratownicy na pomoc zwierzętom

Na położoną na południowy zachód od miasta Adelaide Wyspę Kangura, zamieszkaną przez wiele zagrożonych gatunków zwierząt, wysłano grupy ratowników, mających pomagać w usypianiu lub leczeniu domowych i dzikich zwierząt, które ucierpiały w pożarach. Associated Press pisze, że w ogniu w całym kraju mogły zginąć setki milionów stworzeń.

Australijska Galeria Narodowa w Canberze była w poniedziałek zamknięta, by nie dopuścić do zniszczenia obrazów, m.in. Matisse'a i Picassa. Meteorolodzy podali, że widoczność w Melbourne była ograniczona do mniej niż jednego kilometra.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Australia płonie. Brytyjska królowa przesyła kondolencje

Ze zdjęć NASA wynika, że dym przemieszcza się ze wschodniego wybrzeża Australii w stronę Nowej Zelandii. Nim minie tydzień, ma dotrzeć do Ameryki Południowej.

Pożary w okolicach Sydney widziane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

east news australia 1200.jpg
Australia wciąż płonie. Miliardy na "odbudowę kraju ze zniszczeń"

Deklaracje rządu

Premier Australii Scott Morrison powiedział w poniedziałek, że władze przeznaczą dodatkowe 2 mld australijskich dolarów (1,4 mld USD) na walkę ze skutkami pożarów. Wcześniej obiecano już kilkadziesiąt milionów dolarów na ten cel.

Według AP obiecane przez premiera środki mają być przeznaczone na odbudowę zniszczonych miast i infrastruktury. Organizacja Greenpeace oceniła, że zaproponowane przez rząd środki pomocowe to "kropla w morzu" potrzeb.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Pomoc z nieba dla Australii. Deszcz "wsparł" ekipy ratunkowe w walce z pożarem

Scott Morrison mówił też, że wojsko próbuje dostarczyć żywność, wodę i paliwo mieszkańcom terenów objętych żywiołem. - Pożary trwają i będą trwać w najbliższych miesiącach - ocenił.

Deszcz obniżył temperaturę

W poniedziałek na części obszarów objętych pożarami spadł deszcz i obniżyły się temperatury. Władze ostrzegają jednak, że pożary odrodzą się, a do czwartku temperatura wzrośnie.


mbl