Mateusz Brożyna 14.01.2020

NBA. James poprowadził Lakers do zwycięstwa z Cavaliers, dziewiąty z rzędu triumf "Jeziorowców"

Koszykarze Los Angeles Lakers wygrali dziewiąty kolejny mecz w lidze NBA. Tym razem pokonali 128:99 Cleveland Cavaliers. Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu był LeBron James - zdobywca 31 punktów.
  • Lakers prowadzą w tabeli rozgrywek na Zachodzie- mają 33 zwycięstwa i 7 przegranych
  • Na wschodzie najskuteczniejsi są Milwaukee Bucks, którzy wygrali 35 meczów i przegrali tylko 6

James po raz pierwszy od 2014 rok zagrał przeciw Kevinowi Love, z którym przez cztery lata tworzył świetny duet w Cavaliers.

- To nie było koleżeństwo. To było coś więcej, niczym braterstwo. Bardzo się cieszę, że mimo gry w różnych zespołach nasza relacja niewiele się zmieniła - powiedział Love o stosunkach z obecnym gwiazdorem Lakers.

Po odejściu Jamesa zespół z Cleveland nie odzyskał dawnego blasku i jest jednym z najsłabszych w lidze. W poniedziałek dotrzymywał kroku faworytowi rozgrywek przez dwie kwarty. Później na boisku całkowicie dominowali gospodarze. Zdobyli w tym czasie 81 punktów, co jest najlepszym wynikiem Lakers w jednej połowie od 33 lat.

Właśnie w trzeciej i czwartej kwarcie James zdobył 23 ze swoich 31 punktów. Zaliczył też osiem asyst. Z kolei inny weteran Dwight Howard uzyskał najwięcej w sezonie 21 pkt i dodał 15 zbiórek.

Liderem pokonanych był Love - 21 pkt i 11 zbiórek.

Lakers z bilansem 33 wygranych i siedmiu porażek prowadzą w Konferencji Zachodniej. Nieznacznie lepszym dorobkiem mogą się pochwalić tylko najlepsi obecnie na Wschodzie Milwaukee Bucks (35-6).

Pierwszy raz tzw. triple-double mógł się pochwalić Shai Gilgeous-Alexander. 21-letni Kanadyjczyk z Oklahoma City Thunder w wygranym 117:104 wyjazdowym spotkaniu z Minnesota Timberwolves jako najmłodszy w historii zawodnik ligi osiągnął jednocześnie 20 punktów, 20 zbiórek i 10 asyst.

- Przed meczem trener rzucił mi wyzwanie, bym jeszcze bardziej zapisał się w statystykach. Wziąłem sobie jego wiarę we mnie mocno do serca i... wyszło jak wyszło - powiedział bohater wieczoru.

W drugim roku występów w NBA dorobkiem co najmniej 20 pkt i zbiórek w jednym meczu mogli przed nim pochwalić się jedynie tak wybitni gracze, jak Shaquille O'Neal, Charles Barkley i Oscar Robertson.

Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA:

Los Angeles Lakers - Cleveland Cavaliers 128:99
Boston Celtics - Chicago Bulls 113:101
Portland Trail Blazers - Charlotte Hornets 115:112
Sacramento Kings - Orlando Magic 112:114
Minnesota Timberwolves - Oklahoma City Thunder 104:117
Detroit Pistons - New Orleans Pelicans 110:117 - po dogr.

4. Portland 17 24 .415
5. Minnesota 15 24 .385