Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 27.01.2020

UE zgadza się na nowe sankcje ws. Krymu. Blokował je Cypr, który chciał sankcji dla Turcji

Jest zielone światło unijnych ambasadorów dla sankcji dyplomatycznych za wybory na Półwyspie Krymskim jesienią ubiegłego roku - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jest to możliwe, bo zastrzeżenia wycofał Cypr. Jutro decyzję oficjalnie zatwierdzą unijni ministrowie do spraw europejskich na spotkaniu w Brukseli.
Posłuchaj
  • Nowe sankcje ws. Krymu. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zielone światło dla umowy brexitowej. Wielka Brytania poza Unią już 1 lutego

Korespondentka Polskiego Radia jako pierwsza informowała o problemach z zatwierdzeniem decyzji o sankcjach 10 dni temu. Ustaliła wtedy nieoficjalnie, że zgoda unijnych krajów w tej sprawie w ubiegłym roku nie została wdrożona z powodu sprzeciwu Cypru.

putin 12.jpg
Prof. Głębocki: Rosja przeprowadza test izolowania Polski, kluczowa będzie reakcja Zachodu

Restrykcje obejmują 7 osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów na Krymie, okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy. Chodzi o zakaz wjazdu do Unii i zamrożenie aktywów w Europie.

Chodzi o tureckie wiercenia na wodach terytorialnych

O sankcje zabiegała Polska, wspierana przez kilkanaście unijnych krajów. Jednomyślna decyzja zapadła pod koniec ubiegłego roku, ale kiedy uruchomiono techniczny proces wdrażania ustaleń, Cypr zgłosił zastrzeżenia, choć bez konkretnego uzasadnienia - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Wielu dyplomatów wiązało sprzeciw Cypru ze staraniami tego kraju o objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za tureckie wiercenia na cypryjskich wodach terytorialnych. A ponieważ część unijnych krajów była niechętna, Cypr nie zgodził się na wdrożenie decyzji o sankcjach za wybory na Krymie. Dziś wycofał zastrzeżenia, bo uzyskał obietnicę prac nad restrykcjami za tureckie wiercenia.

IAR/agkm