Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Filip Ciszewski 30.01.2020

Koronawirus z Chin. WHO ogłasza międzynarodowy alert

Po spotkaniu komitetu kryzysowego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
1200_student_Wuhan_YT.jpg
"Nie powinniście się nas obawiać". Polski student z Wuhan uspokaja
  • Światowa Organizacja Zdrowa ogłosiła międzynarodowy stan wyjątkowy w związku z epidemią koronawirusa
  • Jak wyjaśnił dyrektor generalny WHO, największym wyzwaniem jest możliwość rozprzestrzenienia się choroby na kraje ze słabo rozwiniętą służbą zdrowia
  • Podczas konferencji Ghebreyesus podkreślił, że stan wyjątkowy nie jest oznaką nieufności wobec Chin

O decyzji poinformował dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej, które są źle przygotowane do radzenia sobie z nim" - napisał na swoim koncie na Twitterze.

"WHO nadal wierzy w zdolność Chin do zahamowania wybuchu choroby"

- Postawię sprawę jasno: ta decyzja nie stanowi wotum nieufności w stosunku do Chin. Przeciwnie, WHO nadal wierzy w zdolność Chin do zahamowania wybuchu choroby - podkreślił Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.

korona kielce 1200 pap.jpg
MSZ: Polska zwróciła się do KE o pomoc w ewakuacji swoich obywateli z Wuhanu

Szef WHO poinformował również, że Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa. Wyraził też przekonanie, że środki, które Chiny podejmują, są wystarczające, by "odwrócić trend". - Widziałem potencjał w Chinach i jestem przekonany, że zahamują rozprzestrzenianie się wirusa tak szybko jak to możliwe - dodał.

1200_Costa_Smeralda_PAP.jpg
"Monitorujemy sytuację". Komunikat Ambasady RP ws. włoskiego statku

Wymagane skoordynowane działania międzynarodowe

Decyzja WHO uruchamia zalecenia dla wszystkich krajów. Ma na celu zapobiegnięcie lub ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby przez granice między państwami, przy jednoczesnym uniknięciu niepotrzebnej ingerencji w handel i podróże, zauważa agencja Reuters.

Associated Press informuje, że według definicji WHO międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

1200_szpital_shutterstock.jpg
Polscy studenci na obserwacji po powrocie z Chin. Są wyniki testu diagnostycznego

Ogłoszenie stanu zagrożenia powinno oznaczać większe środki i zasoby przeznaczane na walkę z wirusem, ale - jak zauważa AP - może również skłaniać rządy do ograniczenia podróży i handlu do dotkniętych epidemią krajów.

Śmiertelne żniwo koronawirusa

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Od tamtej pory w kraju zachorowało ok. 8 tys. osób, a ok. 100 przypadków wykryto za granicą. Z powodu zakażenia zmarło jak dotąd w Chinach 171 osób. Nie pojawiły się doniesienia o zgonach w innych krajach.

Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhanu i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w kilku okolicznych miastach. Mimo to wirus przedostał się do 18 innych krajów.

fc/pb