Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Paweł Bączek 31.01.2020

"Powiela pan fake newsy, to brak elementarnej wiedzy". MON odpowiada Hołowni

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na Twitterze na zarzuty polityków opozycji związane z zakupem samolotów F-35 dotyczące m.in. wysokiej ceny zakupu, terminu dostawy i kwestii systemu obrony powietrznej. "Prosimy nie wprowadzać w błąd" - wezwał resort.
duda 1200 pap.jpg
Prezydent: F-35 przenoszą lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności obronnych

W Dęblinie  została podpisana umowa o zakupie przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji. Wartość kontraktu - jak podało MON - to 4,6 mld dolarów.

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na Twitterze na zarzuty polityków, którzy odnosili się do zakupu F-35. Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia napisał na swoim koncie, że "wartość kontraktu na F-35 z Lockheed Martin wynosi 17.7 mld zł. Za sztukę płacimy ponad 550 mln zł. I to bez offsetu, bez infrastruktury".

MON wyjaśnia

"Prosimy nie wprowadzać w błąd. 4,6 mld USD czyli wartość kontraktu obejmuje oprócz samolotów, m.in. szkolenia, wsparcie logistyczne i symulatory. Koszt jednego samolotu to ok. 87 mln USD. Podobną cenę płacą wszystkie państwa kupujące F-35 z tegorocznej serii" - odpowiedział Hołowni MON.

Kiedy Szymon Hołownia opublikował grafikę, z której wynika, że Polska zapłaciła najwięcej za samoloty F-35, Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło wytłumaczyć kandydatowi na prezydenta pewne kwestie.

morawiecki 1200 pap.jpg
Premier: modernizacja armii przyspiesza

"Po raz kolejny mija się Pan z prawdą"

Były szef MON, poseł KO Tomasz Siemoniak odniósł się na Twitterze do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że ma nadzieję, iż samoloty F-35 zapewnią Polsce absolutne bezpieczeństwo na niebie i pewność, że nikt nie będzie mógł bezkarnie zbliżyć się do polskich granic powietrznych. Resort odpowiedział.

Również Robert Biedroń postanowił dołączyć do dyskusji. "Kupujemy F-35 (mające 800 błędów oprogramowania i wady w uzbrojeniu) za 550 mln zł/sztukę. Duńczycy płacili ok. 345 mln zł". MON zaznaczyło, że "umowa obejmuje także szkolenia, logistykę, symulatory itp. Zachęcamy do nadrobienia zaległości w kwestii kontraktów zbrojeniowych".

szefmon 1200.jpg
Szef MON: dołączamy do elitarnego grona państw

Samoloty w wersji A

F-35 produkowany przez koncern Lockheed Martin i jego dostawców wśród których są Northrop Grumman i BAE Systems, został wybrany w 2001 r. jako zwycięska konstrukcja w programie wspólnego myśliwca uderzeniowego - Joint Strike Fighter, JSF - który miał zastąpić wiele typów maszyn myśliwskich, uderzeniowych i wielozadaniowych w siłach powietrznych, marynarce i piechocie morskiej. Polska zakupi samoloty w wersji A - konwencjonalnego startu i lądowania.

F-35 Lightning II F-35 Lightning II

PAP/twitter.com/pb