Logo Polskiego Radia
IAR
Damian Nejman 17.02.2020

Narad szefów dyplomacji w Brukseli ws. budżetu na lata 2021-2027

W Brukseli narada unijnych ministrów do spraw europejskich dotycząca budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. To pierwsza okazja do dyskusji w gronie przedstawicieli krajów członkowskich na temat najnowszego projektu budżetu przygotowanego przez szefa Rady Europejskiej.
Morawiecki michel PAP-1200.jpg
"Świata pogląd". Skomplikowane negocjacje o budżecie UE na lata 2021-2027

Charles Michel ma nadzieję, że na czwartkowym szczycie unijni przywódcy porozumieją się w tej sprawie. Z powodu dużych podziałów wśród krajów członkowskich o kompromis będzie jednak trudno. Polska jest w grupie krajów, które sprzeciwiają się ograniczeniu wydatków, zwłaszcza w polityce spójności i rolnej.

Dwa miliardy euro dla Polski za poparcie neutralności klimatycznej?

Najnowsza propozycja, choć zakłada większe cięcia w ogólnym budżecie w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej, to dla Polski jest hojniejsza. Dwa miliardy euro Warszawa ma dostać z funduszu sprawiedliwej transformacji, jeśli poprze cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dodatkowo - jak ustaliła już wcześniej nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - około miliarda euro Polska ma dostać w ramach przesunięcia funduszy z biedniejszych regionów do bogatszych. O toczące się negocjacje był pytany w Brukseli szef polskiej dyplomacji.

- Na pewno będą to trudne rozmowy i kompromis nie będzie osiągnięty szybko. My jesteśmy przygotowani do tych rozmów i do prezentowania naszej argumentacji - powiedział Jacek Czaputowicz. Minister podkreślił też, że budżet powinien odzwierciedlać ambicje Unii i skoro Unia stawia na politykę obronną i migracyjną, we wspólnej kasie powinno być więcej pieniędzy.

dn