PolskieRadio 24
Paweł Majewski 22.02.2020

Ekstraklasa: Piast Gliwice wyszarpał trzy punkty. Cracovia traci dystans do Legii

Piłkarze Piasta Gliwice pokonali u siebie Cracovię 1:0 (0:0) w ostatnim sobotnim meczu Ekstraklasy. Jedynego gola w 57. minucie zdobył Sebastian Milewski. Taki wynik oznacza, że zajmujący pozycję wicelidera tabeli krakowianie tracą trzy punkty do prowadzącej Legii Warszawa.
  • Pomocnik młodzieżowej reprezentacji Polski tak opisuje sytuację, w której zapewnił swojej drużynie 3 punkty (IAR)
  • W całym meczu piłkarze Cracovii oddali 10 strzałów, ale żadnego z nich nie zamienili na bramkę. Obrońca gości, Michał Helik tłumaczy się z porażki (IAR)

Na początku meczu częściej przy piłce byli gliwiczanie, ale nie przekładało się to na dogodne sytuacje bramkowe. Co ciekawe, jako pierwsi groźnie zaatakowali goście. W 12. minucie w akcji dwóch Rumunów Cornel Rapa dośrodkował do Sergiu Hanki, ale ten uderzył niecelnie.

Z czasem role się odwróciły i to "Pasy" przejęły inicjatywę. W 27. minucie kolejną szansę miał Hanca. Rumun źle przyjął jednak piłkę po zagraniu Pellego van Amersfoorta, który wcześniej łatwo poradził sobie z Jakubem Czerwińskim. Dwie minuty później Hanca dośrodkował z rzutu rożnego, a strzał zdołał oddać Rapa. Prawy obrońca uderzył jednak zdecydowanie zbyt słabo, by zaskoczyć Frantiska Placha.

Do końca pierwszej połowy niewiele się działo. Już w doliczonym czasie gry uderzał pomocnik Cracovii Ivan Fiolić, jednak zrobił to niecelnie. Po niezbyt ciekawych 45 minutach na tablicy wyników widniał więc bezbramkowy remis.

Milewski dał trzy punkty

Po przerwie działo się więcej. W 54. minucie znakomicie zachował się Michal Peskovic. Słowacki bramkarz "Pasów" świetnie obronił uderzenie Patryka Tuszyńskiego po rzucie rożnym wykonywanym przez Gerarda Badię. Siedem minut później Peskovic był już jednak bezradny.

Bartosz Rymaniak znakomicie znalazł w polu karnym Sebastiana Milewskiego. Pomocnik gliwiczan przyjęciem piłki oszukał Rapę i z ośmiu metrów uderzył nie do obrony. Mistrzowie Polski niespodziewanie objęli prowadzenie, a zajmujący pozycję wicelidera tabeli krakowianie zostali zmuszeni do szukania swoich szans w ataku pozycyjnym.

Huraganowych ataków na gliwicką bramkę nie było, ale goście mieli swoje szanse. W 75. minucie Plach pewnie złapał piłkę po strzale Rafaela Lopesa z dystansu. Dwie minuty później zza pola karnego kopnął Hanca, ale uderzenie Rumuna było minimalnie niecelne.

Badia mógł "zakończyć" mecz

Dla odmiany, w 81. minucie Badia miał na nodze "piłkę meczową". Z szybką kontrą wyszło trzech zawodników Piasta, ale kapitan gliwiczan, zamiast szukać lepiej ustawionych kolegów, zdecydował się zakończyć akcję strzałem. Piłka przeleciała jednak nad poprzeczką krakowskiej bramki.

Cztery minuty później blisko wyrównania wyniku był van Amersfoort. Holender nieźle uderzył głową po wrzutce Rapy, ale Plach zdążył z interwencją. Podopieczni Michała Probierza sugerowali, że piłka przekroczyła całym obwodem linię bramkową, jednak sędzia Paweł Raczkowski słusznie uznał, że gola nie było.

Legia ucieka

Już w doliczonym czasie gry gliwiczanie mieli szansę na kolejną kontrę. W pole karne wpadł Milewski, jednak dobrze interweniował Peskovic. Ostatecznie kibice na stadionie przy ulicy Okrzei nie zobaczyli już więcej bramek i trzy punkty na swoim koncie zapisali podopieczni Waldemara Fornalika.

Zwycięstwo pozwoliło mistrzom Polski awansować na piąte miejsce w tabeli. Piast ma w dorobku 37 punktów, o pięć mniej od Cracovii. Wyjazdowa porażka "Pasów" sprawiła jednak, iż zajmujący drugą pozycję krakowianie tracą trzy punkty do prowadzącej Legii Warszawa.

Źródło: TVP

Piast Gliwice - Cracovia Kraków 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Sebastian Milewski (59).

Żółta kartka - Cracovia Kraków: Cornel Rapa, Kamil Pestka, Michal Siplak.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 4 176.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Uros Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Gerard Badia (87. Martin Konczkowski), Tom Hateley, Patryk Sokołowski (81. Tomasz Jodłowiec), Sebastian Milewski - Jorge Felix, Patryk Tuszyński (69. Piotr Parzyszek).

Cracovia Kraków: Michal Peskovic - Cornel Rapa, Michał Helik, David Jablonsky, Kamil Pestka (66. Michal Siplak) - Ivan Fiolić (66. Thiago), Pelle van Amersfoort, Janusz Gol (78. Tomas Vestenicky), Sylwester Lusiusz, Sergiu Hanca - Rafael Lopes.

Wyniki meczów 23. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2020-02-21:
Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 2:1 (2:0)
ŁKS Łódź - Pogoń Szczecin 0:0
2020-02-22:
Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 4:0 (2:0)
Arka Gdynia - Raków Częstochowa 3:2 (0:2)

Pozostałe mecze kolejki
2020-02-23:
Wisła Płock - KGHM Zagłębie Lubin (12.30)
Wisła Kraków - Korona Kielce (15.00)
Lech Poznań - Lechia Gdańsk (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 23 4 4 15 21-40 16 -19
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze