Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Michalak 03.03.2020

Spór o Izbę Dyscyplinarną. TSUE zdecydował ws. wniosku polskiego rządu

Unijny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek polskiego rządu o przesłuchanie świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej. Rozprawa dotycząca środków tymczasowych, o które prosiła Komisja, odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Luksemburgu.
Posłuchaj
  • Trybunał UE odrzucił wniosek Polski o przesłuchanie świadków ws Izby Dyscyplinarnej. O szczegółach w relacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Polski rząd, który domaga się odrzucenia wniosku Komisji o tymczasowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego chciał, aby podczas tej rozprawy, w charakterze świadków, swoje zeznania złożyło dwóch sędziów Izby. Dziś Trybunał ten wniosek odrzucił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Polska i Węgry przed TSUE. Powodem przepisy o pracownikach delegowanych

Malgorzata-Gersdorf-SN-Sad-EN-1200.jpg
Małgorzata Gersdorf nie uznaje Izby Dyscyplinarnej SN, ale przekazała do niej sprawy

Argumentował, że ma informacje niezbędne do wydawania orzeczenia, który ma związek z systemem prawnym ustanowionym i stosowanym przez Polskę jeśli chodzi między innymi o powoływanie sędziów Izby Dyscyplinarnej.

"W tych okolicznościach wyjaśnienia, które mogłyby zostać udzielone podczas przesłuchania świadków, nie wydają się przydatne dla rozstrzygnięcia wniosku o zastosowanie środków tymczasowych" - brzmi uzasadnienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Polski rząd uznał wniosek KE za niedopuszczalny

Komisja Europejska skierowała wniosek do Trybunału pod koniec stycznia. Argumentowała, że nie ma gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wójcik: wchodząc do UE, nie umawialiśmy się na ingerencję w wymiar sprawiedliwości

Polski rząd, w przesłanej na piśmie odpowiedzi do Luksemburga uznał, że wniosek Komisji jest niedopuszczalny.

"Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu Rzeczpospolitej jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów" - napisał wtedy na Twitterze Piotr Müller.

paw/