Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Bączek 13.03.2020

Ziobro: podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa jest naszym obowiązkiem

- Podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa opracowanym przez ekspertów jest naszym obywatelskim obowiązkiem - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że resort prowadzi intensywne prace w celu zapobiegania zagrożeniu koronawirusem.
1200_koronawirus_PAP.jpg
4 kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Liczba zakażonych wzrosła do 68

Szef resortu sprawiedliwości podczas konferencji prasowej zapewnił, że Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi działania zmierzające do zapobiegania zagrożeniu koronawirusem. Poinformował, że od wielu dni trwają w ministerstwie związane z tym intensywne spotkania.

- Podporządkowanie się zasadom, które zostały opracowane przez naukowców, jest obywatelskim obowiązkiem każdego z nas, a naszym - dodatkowo jako ludzi, którzy odpowiadają za funkcjonowanie tej części naszego państwa jako wymiaru sprawiedliwości, jest obowiązkiem zachęcać każdego, kto w tym obszarze się znajdzie, żeby do reguł bezpieczeństwa się stosować, ale też zagwarantować wszystkim, by te reguły bezpieczeństwa mogły być wprowadzane w życie - wskazał Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości zapewnił przy tym, że celem MS jest również zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom i funkcjonariuszom Służby Więziennej.

mon 1200.jpg
"Doniesienia o wojsku na ulicach i zamykaniu miast to fake newsy". Szef MON dementuje

Produkcja środków dezynfekcyjnych w zakładach przywięziennych

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował natomiast, że na polecenie Zbigniewa Ziobro sprawdzone zostały możliwości produkcyjne zakładów przywięziennych, pod kątem produkcji środków dezynfekcyjnych, maseczek i ubrań ochronnych.

- Takich zakładów jest w Polsce jedenaście, plus instytucje gospodarki budżetowej. To są takie jednostki, przedsiębiorstwa, które produkują różnego rodzaju towary - powiedział Wójcik. Zaznaczył, że jest to związane z sytuacją wyjątkową - zagrożenia koronawirusem.

Wójcik przekazał, że według najnowszych danych jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem w służbie więziennej. 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej.

Natychmiastowa izolacja odpowiednich osób

duda-1200-pap.jpg
Prezydent: wprowadzenie stanu wyjątkowego nie jest w tym momencie rozważane

Jak mówił, "są to takie sytuacje, gdzie nie stwierdzono, że występuje koronawirus - to bardzo mocno chcę podkreślić - natomiast zgodnie z tymi procedurami - w przypadku osób osadzonych są one natychmiast izolowane, oddzielane od pozostałych więźniów" - powiedział wiceszef MS.

Jak dodał, chodzi o osoby przyjeżdżające z krajów, które są szczególnie zagrożone tym koronawirusem. - Natomiast w przypadku funkcjonariuszy, oni zgodnie z procedurą zgłaszają, że na przykład odbywali urlopy w krajach, które są szczególnie zagrożone i w związku z tym pozostają w kwarantannie zgodnie z zaleceniami sanepidu przez określony czas - powiedział Wójcik.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Mariusz Kamiński: rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach Polski

Zapowiedział, że w przypadku rozszerzania się koronawirusa może zostać wprowadzony całkowity zakaz odwiedzin w placówkach penitencjarnych. Podkreślił, że działania te są wprowadzone po to, aby chronić osoby osadzone.

Odwołanie wokand z wyłączeniem spraw pilnych

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska wyjaśniła, że we współpracy z MS opracowane zostały zarządzenia o odwołaniu wokand od 13 marca do 31 marca 2020 r. z wyłączeniem spraw pilnych. Lista takich spraw została przekazana przez MS do wszystkich jednostek organizacyjnych i jest na stronach sądów i MS - zaznaczyła.

Wiceminister wyjaśniła, że w razie potrzeby rozpoznania spraw spoza katalogu decyzja należy do prezesów sądów.

Zaznaczyła, że oprócz prowadzenia rozpraw wyłączone zostały w sądach biura obsługi interesantów, możliwość korzystania z czytelni akt sądowych, wstrzymano wydawanie informacji w ramach Krajowego Rejestru Karnego oraz Krajowego Rejestru Sądowego i z ksiąg wieczystych.

pb