Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Bączek 02.04.2020

Polska, Czechy i Węgry odmówiły przyjęcia uchodźców. TSUE ogłosi wyrok

Unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi dziś (ok. godz. 10) orzeczenie w sprawie odmowy przyjęcia uchodźców przez Polskę. Skargę w tej sprawie Komisja Europejska złożyła w 2017 roku.
imigranci 1200 shutt.jpg
Odmowa relokacji uchodźców przez Polskę, Czechy i Węgry. W czwartek wyrok TSUE

Rzecznik generalna Trybunału uznała jesienią ubiegłego roku, że Polska wraz z Czechami i Węgrami złamała unijne prawo, nie godząc się na relokację. To niewiążąca opinia dla sędziów z Luksemburga, ale w większości przypadków posiłkują się oni ocenami rzeczników generalnych przy wydawaniu orzeczeń. Dzisiejszy werdykt będzie symboliczny, bo program relokacji z 2015 roku był rozpisany tylko na dwa lata i już wygasł.

Chodzi o decyzję Unii o przyjęciu 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech. Argumenty uzasadniające odmowę relokacji Polska, Czechy i Węgry przedstawiły podczas rozprawy w unijnym Trybunale w maju ubiegłego roku. Pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna z MSZ powoływał się wtedy na zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, jakie mogła spowodować realizacja programu relokacji.

Jakie zagrożenie stwarzała realizacja programu?

syria-663.jpg
"Pomoc dla ponad 350 osób". Polska wysyła do Syrii prowizoryczne domy

- Te zagrożenia wynikały przede wszystkim z braku możliwości skutecznej weryfikacji tożsamości osób, które miały być skierowane do relokacji do Polski - mówił pełnomocnik polskiego rządu. Odwoływał się też do zapisów traktatowych zastrzegających kompetencje dla państw członkowskich, jeśli chodzi o ochronę bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

- Jest to niezbywalna kompetencja państw członkowskich. Obowiązki wynikające z prawa unijnego tej kompetencji nie mogą naruszać - dodał. Pełnomocnik Polski, podobnie jak pełnomocnicy Czech i Węgier mówił też, że pozew jest bezprzedmiotowy, bo unijne przepisy w tej sprawie wygasły w 2017 roku.

Komisja Europejska pozostała jednak przy swoim stanowisku. Jej przedstawiciele mówili podczas majowej rozprawy, że prawo musi być przestrzegane, a obowiązki państw członkowskich wypełniane.

pb