Logo Polskiego Radia
PAP
Piotr Krupiński 26.04.2020

"Ziarno nadziei dla naszego świata". Prymas Polski o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha

- Święty Wojciech przez swoją śmierć stał się ziarnem nadziei dla naszego świata. Jest znakiem nadziei nowej, żywej, pochodzącej od Boga - powiedział w Gnieźnie w trakcie mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha prymas Polski abp Wojciech Polak.

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią zamiast tradycyjnego, dwudniowego odpustu ku czci głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna, w tym roku odpustowe obchody ograniczone zostały do mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej.

Abp Polak podkreślił w homilii, że oddający cześć świętemu Wojciechowi "widzą w nim tego, który naśladując Chrystusa, nie lękał się obumrzeć i przez swoją śmierć stał się ziarnem nadziei dla naszego świata".

"Znak nowej nadziei"

East News abp Wojciech Polak 1200.jpg
Modlitwa o ustanie epidemii i deszcz. Prymas Polski zaprasza do duchowej jedności

- On jest znakiem nadziei nowej, żywej, pochodzącej od Boga. Jest znakiem nadziei, która wnosi do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru, bo nawet z grobu wydobywa życie. Bóg wszystko potrafi obrócić ku dobru. Tej pewności tak bardzo nam dziś potrzeba - mówił prymas, przywołując słowa papieża Franciszka.

Abp Polak wskazał, że obecny czas "to nie jest czas na egoizmy i podział, to czas, by odkryć, że żyć w sposób godny Ewangelii to nieść zalęknionemu światu pokój i nadzieję, odwagę i miłość, wiarę i pokorną ufność".

Prymas Polski przypomniał, że Gniezno od wieków związane jest ze świętym biskupem i męczennikiem. Wskazał, że św. Wojciech "od stuleci patrzy na dzieje tej świątyni, Gniezna, całej naszej archidiecezji, a także ukochanej ojczyzny i Kościoła".

Relikwie świętego

Pismo Święte Biblia czytanie lektura shutterstock 1200.jpg
Ks. Chrostowski: w czasie pandemii Pismo Święte może pełnić ogromną rolę

- Modlimy się przy jego relikwiach, którym tutaj, na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha, prawie od zarania naszych dziejów, oddaje nabożną cześć Kościół w Polsce, zbudowany na wodzie chrztu i jego męczeńskiej krwi. W tym szczególnym czasie, gdy z powodu panującej pandemii po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat nie wyszliśmy na ulice naszego miasta z jego relikwiami, pragniemy (...) jeszcze raz prosić: przez zasługi świętego Wojciecha wysłuchaj nas Chryste, a dzięki jego modłom przybądź nam z pomocą - mówił prymas.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 r. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach.

Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

pkr