Logo Polskiego Radia
PAP
Bartłomiej Bitner 04.05.2020

Zdalne nauczanie. TVP przedstawiło nową ofertę skierowaną do maturzystów

"Repetytorium Maturzysty" to nowa oferta TVP skierowana do maturzystów, mająca pomóc im w przygotowaniu się do egzaminów. Emisja programu ruszyła w poniedziałek rano w TVP HD. Nagrania dostępne są też na platformie vod.tvp.pl. Partnerem projektu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak informuje resort edukacji, codziennie od poniedziałku do piątku od godziny 10.20 w TVP HD (z powtórką w TVP Rozrywka) będą emitowane 70-minutowe audycje z wybranymi zagadnieniami z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, historii, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Każda lekcja potrwa 20 minut. Nagrania dostępne są też na platformie vod.tvp.pl.

edukacja 1200.jpg
Zdalne nauczanie podczas pandemii

Nowa jakość lekcji

Lekcje w ramach "Repetytorium Maturzysty" prowadzą doświadczeni specjaliści w swoich dziedzinach, nauczyciele m.in. z XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie i XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Lekcje z języka angielskiego poprowadzą native speakerzy.

MEN podaje też, że w nowym cyklu wystąpią także psycholog oraz trener personalny, którzy podpowiedzą maturzystom, jak radzić sobie ze stresem podczas egzaminu. Będzie także czas na przeprowadzenie specjalnych treningów wspomagających zapamiętywanie dużych ilości materiału. Każdy maturzysta będzie mógł przesłać pytania dotyczące omawianego materiału w formie plików wideo. Odpowiedzą na nie eksperci prowadzący zajęcia.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Minister edukacji: nie widzę powodu, by uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu

Lekcje realizowane są w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i będą wzbogacone materiałami archiwalnymi z zasobów TVP oraz baz Narodowego Centrum Kultury i Instytutu Pamięci Narodowej.

MEN przypomina, że jednocześnie na antenach TVP cały czas emitowana będzie "Szkoła z TVP" w odświeżonej formule dla klas podstawowych i ponadpodstawowych, dostępna na kanałach: TVP3, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Sport i TVP Kultura. Partnerem projektu jest Fundacja PGNiG.

Przesunięte egzaminy

W związku z epidemią koronawirusa od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

egzamin szkoła 1200 free
Matura z WOS-u. Jak czytać teksty i tabele ze zrozumieniem?

24 kwietnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego, dla tych abiturientów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.

Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

Obowiązki abiturientów

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze dwa dodatkowe obowiązkowe egzaminy - pisemny i ustny z języka ojczystego.

1200_premier_FB.jpg
Premier poprowadził zdalną lekcję historii. "Dziękuję za świetne przygotowanie"

PAP

bb