Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Ciszewski 20.05.2020

Placówki dziennego pobytu wznawiają działalność. MRPiPS przygotowało wytyczne

Od poniedziałku 25 maja mogą wznowić działalność placówki dziennego pobytu. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik przypomina, że ostateczną decyzję o wznowieniu działania placówki podejmuje wojewoda, uwzględniając sytuację epidemiczną. Zastrzega też, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom tych ośrodków.

Po niedzieli mogą przywrócić swoje funkcjonowanie placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, dzienne domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, warsztaty terapii zajęciowej i podmioty zatrudnienia socjalnego.

Środki ochrony

Maląg tt KPRM-663.jpg
Minister rodziny: program Senior+ cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

W przygotowanych wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia wytycznych, dotyczących organizacji pracy oraz prowadzenia zajęć w placówkach, resort zaleca stosowanie środków ochrony osobistej, jak maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, preparaty do dezynfekcji rąk oraz nienasiąkliwe fartuchy z długim rękawem wiązane z tyłu potrzebne np. przy czynnościach pielęgnacyjnych. Placówka ma je zapewnić dla wszystkich pracowników wraz z instrukcją prawidłowego ich stosowania. Ma także zapewnić w dostępnym miejscu dozownik z płynem dezynfekcyjnym oraz umieścić informację o obowiązku odkażania rąk przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 6 roku życia.

Według wytycznych ministerstwa, zasłaniać nos i usta powinny w miarę możliwości także osoby prowadzące treningi i zajęcia, a ich uczestnicy powinni być w sposób jasny i zrozumiały informowani o tego powodach.

Jednorazowe naczynia i sztućce

Paweł Wdówik podkreśla konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa w trakcie spożywania posiłków. Wyjaśnia, że należy unikać jedzenia w jednym czasie przez wszystkich podopiecznych, korzystać z naczyń i sztućców jednorazowych, myć i dezynfekować stoły po każdym spożywającym posiłek.

shutterstock niepełnosprawność  1200.jpg
"Dla wielu osób z niepełnosprawnością to bardzo dobra wiadomość". Wiceminister rodziny o powrocie rehabilitacji

Ministerstwo zaleca regularne wietrzenie pomieszczeń oraz dezynfekcję toalet - przynajmniej 4 razy dziennie, odkażanie często używanych powierzchni użytkowych jak klamki, framugi i skrzydła drzwi, poręcze, blaty, oparcia krzeseł, klawiatury, włączniki świateł itd, a także wyposażenia wykorzystywanego do zajęć.

W wytycznych przypomina również, aby nie pozostawiać telefonów komórkowych na powierzchniach ogólnodostępnych i w miarę możliwości dezynfekować je.

Informacja o ryzyku

Resort obliguje kierownika lub dyrektora do poinformowania pracowników i uczestników, że do placówki pobytu dziennego przychodzić mogą jedynie osoby zdrowe. Uczestnicy i personel powinni być także informowani o ryzyku, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad higieny i wytycznych sanitarnych.

Made with Flourish

Kierownictwo jest ponadto zobowiązane do śledzenia na bieżąco umieszczanych na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia wytycznych i zaleceń dotyczących epidemii koronawirusa.

fc