Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 02.06.2020

Głosowanie w lokalu lub listownie. Prezydent podpisał ustawę o wyborach w czasie epidemii

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP. Dopuszcza ona głosowanie w lokalu wyborczym, albo - na życzenie - korespondencyjnie. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w czasie epidemii
  • Nowa ustawa zakłada głosowanie w formie tradycyjne - w lokalu wyborczym, ale też listownie
  • Nowe prawo daje kandydatom zgłoszonym do majowych wyborów prawo do ponownego startu bez konieczności zbierania kolejnych podpisów 
  • Ustawa daje też możliwość startu nowym kandydatom
  • Nowy termin wyborów prezydenckich wskaże marszałek Sejmu Elżbieta Witek 
  • Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw

terlecki mid-20602193 1200.jpg
Ryszard Terlecki zdradza, kiedy marszałek Sejmu ogłosi datę wyborów

Ustawę w jej ostatecznym brzmieniu przyjął dziś po południu Sejm. Posłowie głosowali poprawki Senatu, który pracował nad ustawą w poniedziałek. Parlamentarzyści zgodzili się na część senackich poprawek. 

Ustawa zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Ułatwienia dla Polaków za granicą

Sejm zgodził się na przekazanie Państwowej Komisji Wyborczej kompetencji w kwestii wprowadzenia głosowania wyłącznie korespondencyjnego na terenie gminy, gdzie doszło do "nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej". Taką decyzję będzie można podjąć nie później niż 7 dni przed wyborami.

pap_ddua1200.jpg
Majowe burze w księstwie sondaży i mediów, czyli dlaczego prezydent Duda równocześnie traci i zyskuje

Wśród przyjętych przez posłów poprawek jest kilka zmian ułatwiających głosowanie Polakom za granicą, ułatwienia dla niepełnosprawnych takie jak nakładki w alfabecie Braille'a czy dostarczanie im bezpośrednio pakietów wyborczych, a nie do skrzynek pocztowych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wybory prezydenckie w czasie epidemii. Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy

Odrzucono poprawkę określającą, że komitety wyborcze będą miały co najmniej 10 dni na zgłoszenie nowego kandydata na prezydenta od dnia ogłoszenia przez marszałka Sejmu terminu wyborów. Nie zgodzono się na poprawkę, która umożliwiała wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów elektronicznie poprzez platformę ePUAP, a nie tylko pisemnie na liście.

Niebyłe głosowanie majowe

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. PKW stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jan Filip Libicki: po 6 sierpnia nie możemy mieć wakatu na urzędzie prezydenta

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana w poniedziałek.

mbl