PolskieRadio 24
Paweł Majewski 09.06.2020

Ekstraklasa: Korona postraszyła Zagłębie. Podział punktów w Lubinie

Piłkarze Zagłębia Lubin zremisowali z Koroną Kielce 1:1 (0:1) w meczu 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Kielczanie prowadzili po golu Marcina Cebuli, a w drugiej połowie z rzutu karnego wyrównał Damjan Bohar.
  • Trener Zagłębia Martin Sevela powiedział po meczu (IAR)
  • Szkoleniowiec Korony Maciej Bartoszek tak podsumował spotkanie (IAR)

Faworytem spotkania było Zagłębie, które w ostatnich spotkaniach pokazało ofensywny, skuteczny futbol. Niespodziewanie to niżej notowani goście rozpoczęli jednak mecz lepiej.

Już w drugiej minucie Petteri Forsell otrzymał prostopadłe podanie od Jacka Kiełba i uderzył na bramkę, ale ze strzałem Fina poradził sobie Dominik Hładun.

Z czasem do głosu doszło Zagłębie, jednak "Miedziowym" brakowało precyzji w rozgrywaniu akcji. W piętnastej minucie podopieczni Martina Seveli mieli jednak rzut wolny, który wykonywał Filip Starzyński. Lider gospodarzy uderzył nad bramką.

Lubinianie blisko otworzenia wyniku byli w 21. minucie. Wówczas po stracie Jakuba Żubrowskiego, przeprowadzili szybką kontrę. Alan Czerwiński dośrodkował z prawej strony, jednak Bartosz Białek nie sięgnął piłki głową.

Gol i kontuzja

Wśród gości dobrze spisywał się bramkarz Marek Kozioł. W 30. minucie golkiper bardzo dobrze interweniował po strzale głową Bartosza Kopacza. Trzy minuty później niespodziewanie na prowadzenie wyszli na goście.

Po dośrodkowaniu prawego obrońcy Grzegorza Szymusika, piłka trafiła do Kiełba, który zgrał do Marcina Cebuli. Pomocnik kielczan świetnym strzałem przy słupku pokonał Hładuna. Ostatecznie ta bramka dała podopiecznym Macieja Bartoszka prowadzenie do przerwy.

Tuż przed końcem pierwszej połowy nieatakowany przez rywala Cebula padł na murawę i złapał się za kolano. Uraz okazał się na tyle poważny, że skrzydłowy Korony po przerwie nie wyszedł na boisko.

Sytuacje z obu stron

Na początku drugiej połowy obraz gry się nie zmienił. Zagłębie przeważało, ale w 54. minucie Korona była o krok od podwyższenia prowadzenia.

Forsell uderzył bardzo mocno z rzut wolnego, ale trafił tylko w słupek. Wcześniej sędzia Zbigniew Dobrynin ukarał żółtą kartką Lubomira Guldana, który sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Andresa Lioia, po czym goście domagali się czerwonej kartki dla kapitana Zagłębia.

Osiem minut później świetnie uderzył natomiast Starzyński, ale na posterunku był Kozioł. Dwie minuty później świetną szansę miał Damjan Bohar, który jednak uderzył minimalnie niecelnie. Chwilę potem Łukasz Poręba zagrał do Białka, który pomylił się nieznacznie. Napór Zagłębia rósł, ale wynik wciąż nie ulegał zmianie.

Dopięli swego

W kolejnych minutach Zagłębie wciąż przeważało. W 78. minucie wreszcie udało im się wyrównać. Dobrynin, po sprawdzeniu sytuacji w systemie VAR, uznał, że Adnan Kovacević zagrał ręką. Rzut karny pewnie wykonał Bohar, dając gospodarzom wyrównanie.

W końcówce Zagłębie przeważało, ale nie dało rady zwyciężyć. W doliczonym czasie "Miedziowi" mogli strzelić zwycięskiego gola. Najpierw idealną sytuację zmarnował Sasa Balić, a chwilę później szczęście uśmiechnęło się do Korony, kiedy po uderzeniu Bartosza Białka piłka trafiła w poprzeczkę.

KGHM Zagłębie Lubin - Korona Kielce 1:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Marcin Cebula (34), 1:1 Damjan Bohar (78-karny).

Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Lubomir Guldan. Korona Kielce: Michael Gardawski, Michal Papadopulos, Milan Radin.

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź). Mecz bez udziału publiczności.

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balić - Damjan Bohar, Jewgienij Baszkirow, Filip Starzyński (62. Łukasz Poręba), Dejan Drazić, Sasa Zivec - Bartosz Białek.

Korona Kielce: Marek Kozioł - Grzegorz Szymusik, Adnan Kovacević, Themistoklis Tzimopoulos, Michael Gardawski (66. Mateusz Spychała) - Marcin Cebula (46. Andres Lioi), Jakub Żubrowski, Milan Radin, Petteri Forsell, Jacek Kiełb - Michal Papadopulos (73. Uros Djuranović).

2020-06-10:
Wisła Kraków - Raków Częstochowa (18.00)
Wisła Płock - Śląsk Wrocław (18.00)
Legia Warszawa - Arka Gdynia (20.30) - relacja w Studio S-13 w radiowej Jedynce
ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok (20.30) - relacja w Studio S-13 w radiowej Jedynce

Gra Ekstraklasa, Studio S-13 wraca. "Ta formuła to wzorzec sportowego radia"

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 28 5 6 17 26-46 21 -20

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze