Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 01.08.2010

Zakaz bicia dzieci. "Im także należy się szacunek"

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przemocy w rodzinie. Wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia ochronę ofiar przemocy
Zakaz bicia dzieci. Im także należy się szacuneksxc.hu

Przepisy zakazują stosowania kar fizycznyh, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka.

Pracownik socjalny w szczególnych sytuacjach, np. gdy opiekunowie są nietrzeźwi, jest zobowiązany "zapewnić dziecku bezpieczeństwo" i powinien umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby z rodziny, a dopiero gdy jest to niemożliwe - w rodzinie zastępczej bądź placówce.

To nie ofiara będzie uciekać z domu

Jest to nowelizacja przepisu z 2005 roku. Jednak tym razem, jak mówi Mirosława Kątna - przewodnicząca Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka - nowy przepis ma jeden zasadniczy cel, jakim jest ochrona ofiary. Do tej pory nie można było wyrzucić z domu na przykład agresywnego ojca, jeżeli był on właścicielem mieszkania. Nowy przepis to zmienia, bowiem zdaniem Mirosławy Kątnej nie może być tak, że ofiary uciekają z własnych domów i w nocy szukają schronienia.

Bezpłatna obdukcja


Ale to nie jedyna zmiana. Nowa ustawa nakłada na gminę obowiązek zapewnienia ofiarom przemocy w domu darmowej opieki medycznej. Chodzi tu nie tylko o opatrzenie ran po pobiciu, ale także o obdukcję. Dziś takie badanie jest płatne, co często utrudnia kobietom dochodzenie swoich praw przed sądem.

"Kiedyś dorosłych też karano chłostą"


Kiedy sejm uchwalał ustawę, wielu rodziców twierdziło, że nie wyobrażają sobie wychowania dziecka, bez możliwości karania go przy wykorzystaniu klapsa. Mirosława Kątna sprzeciwia się takiemu sposobowi myślenia. Jednocześnie przypomina, że dawniej wobec dorosłych stosowano na przykład karę chłosty, jednak z czasem uznano, że takie traktowanie jest niegodne. Zdaniem Mirosławy Kątnej dzieci zasługują na taki sam szacunek jak ludzie dorośli.

Nowa ustawa pozwala też na zabranie dziecka rodzicom, jeżeli zagrożone jest jego zdrowie i życie. W taje kij sytuacji można dziecko oddać pod opiekę najbliższej rodzinie, na przykład babci. Do tej pory dzieci trafiały do placówek opiekuńczo-wychowawczej.

agkm