PolskieRadio 24
Paweł Majewski 17.07.2020

La Liga: "Królewscy" nie zmarnowali szansy, Real mistrzem Hiszpanii po raz 34.

Piłkarze Realu Madryt pokonali na własnym stadionie Villarreal CF 2:1 (1:0) i na kolejkę przed końcem zapewnili sobie 34. w historii klubu tytuł mistrza Hiszpanii. Podopieczni Zinedine'a Zidane'a odnieśli dziesiąte zwycięstwo z rzędu.
  • Madrytczycy potrzebowali wygranej do zapewnienia sobie tytułu
  • Plan wykonali, chociaż równoległa porażka Barcelony sprawiła, że i tak zostaliby mistrzami Hiszpanii
  • Dla podopiecznych Zinedine'a Zidane'a to pierwszy tytuł od trzech lat
Bundesliga: Krzysztof Piątek będzie miał kolejnego konkurenta? Hertha pracuje nad głośnym transferem

Sytuacja przed meczem na Estadio Alfredo Di Stefano była jasna. Wygrana w meczu 37. kolejki zapewniała "Królewskim" pierwsze mistrzostwo od 2017 roku. W przypadku braku zwycięstwa nad Villarreal madrytczycy musieli liczyć na przegraną FC Barcelony z Osasuną Pampeluna. Jak się okazało, broniący tytułu Katalończycy sensacyjnie ulegli drużynie z Nawarry 1:2, przez co stracili szanse na tytuł.

Dominacja do przerwy

Piłkarze Realu ani myśleli jednak oglądać się na przeciwnika i sami przypieczętowali mistrzostwo. Pierwsza połowa to absolutna dominacja gospodarzy. Podopieczni Zinedine'a Zidane'a rzadko pozwalali rywalom wyjść z własnej połowy.

Jedynego gola w tej części gry zdobył walczący o koronę króla strzelców Karim Benzema. W 29. minucie piłkę odzyskał Casemiro, błyskawicznie oddając ją do Luki Modricia. Chorwat ruszył z futbolówką, a następnie znalazł w polu karnym Benzemę, który pewnym strzałem nie dał szans bramkarzowi Sergio Asenjo.

Ta bramka zapewniła prowadzenie do przerwy.

Courtois nie pęka

Trener Villarrealu Javi Calleja szukał nowych rozwiązań, już w przerwie wprowadzając dwóch nowych piłkarzy. Początkowo na niewiele to się zdało. Wciąż dominował Real. W 54. minucie dwójkową akcję z Modriciem wykończyć próbował Dani Carvajal, ale Asenjo zdołał odbić piłkę. Villarreal czyhał na kontry, jednak rzadko miał na nie okazje.

Gareth Bale kończy 31 lat. Czy kibice jeszcze zobaczą jego błysk?

W 68. minucie do groźnej sytuacji doszło w polu karnym madrytczyków. Wychodzący sam na sam z Thibaut Courtois Xavier Quintilla nie zdołał wyhamować i z impetem wpadł na Belga, uderzając go kolanem w głowę. Wydawało się, że będzie potrzebna zmiana, jednak golkiper Realu szybko wstał i wrócił do gry.

Karny na raty

A jego koledzy dziewięć minut później podwyższyli prowadzenie. Bohaterem akcji był kapitan Sergio Ramos. Stoper przeprowadził imponujący rajd z piłką, po którym w polu karnym nieprzepisowo zatrzymał go Sofiane Chalkia. Sędzia Alejandro Hernandez Hernandez nie miał wątpliwości i wskazał na jedenasty metr.

Do piłki podszedł sam poszkodowany, jednak Ramos postanowił się zabawić. Hiszpan lekko musnął piłkę, a zza jego pleców wybiegł Benzema, który nie dał szans zdezorientowanemu Asenjo. Takie oryginalne rozwiązanie jest zgodne z przepisami, jednak arbiter kazał powtórzyć jedenastkę, gdyż w pole karne za wcześnie wbiegli zarówno Benzema, jak i obrońca gości Mario Gaspar.

Za drugim podejściem do rzutu karnego podszedł już Benzema, który pokonał golkipera gości. Dla Francuza to 21. gol w ligowym sezonie. Benzema traci tylko dwie bramki do prowadzącego w klasyfikacji strzelców gwiazdora Barcelony Leo Messiego.

Walczyli do końca

W 81. minucie mogło być po meczu. Z około 20 metrów mocno uderzył Toni Kroos, jednak strzał Niemca zatrzymał się na poprzeczce bramki Villarrealu. Niespodziewanie trzy minuty później "Żółta Łódź Podwodna" zdobyła kontaktowego gola. Z prawej strony dośrodkował Gaspar, a kompletnie niepilnowany zmiennik Vicente Iborra nie dał szans Courtois na zachowanie dziewiętnastego czystego konta w sezonie.

Po zdobytej bramce goście nabrali wiatru w żagle i coraz częściej zapędzali się w pole karne Realu. Już w doliczonym czasie gry mieli też kapitalną szansę na wyrównanie. Bohaterem okazał się Courtois. Belg najpierw instynktownie sparował lecące w pole karne dośrodkowanie, a potem odbił dobitkę Bruno Soriano. Kolejna dobitka, w wykonaniu Iborry, była już niecelna.

00:53 Piotr Urban.mp3 Mówi Piotr Urban, znawca hiszpańskiego futbolu, koordynator szkolenia młodzieży w warszawskiej Legii, a prywatnie syn byłego znakomitego piłkarza hiszpańskich klubów Jana Urbana. (IAR)

Mimo przewagi gości w końcówce, madrytczycy raz jeszcze trafili do siatki. W pole karne wpadł Vinicius Junior, który poradził sobie z dwoma obrońcami i wystawił piłkę Marco Asensio. Ten dopełnił formalności, ale pan Hernandez Hernandez nie uznał gola. Powtórka VAR pokazała, że Benzema, który zagrywał do Viniciusa, przy przyjęciu piłki pomógł sobie ręką.

"Campeones 34"

To jednak nie miało znaczenia. Chwilę później arbiter zagwizdał po raz ostatni i na "rezerwowym" obiekcie Realu (Estadio Santiago Bernabeu przechodzi modernizację - przyp. red.) drużyna rozpoczęła świętowanie. Piłkarze ubrali specjalne koszulki z napisaem: "Campeones 34", a kapitan Sergio Ramos odebrał trofeum za mistrzostwo Hiszpanii.

Zarówno Ramos, jak i Courtois w pomeczowych wywiadach dziękowali Zidane'owi. - Był kapitanem naszego statku - mówił o francuskim szkoleniowcu kapitan "Królewskich".

Do zakończenia rozgrywek pozostała jedna kolejka, zaplanowana na 19 lipca. Real na wyjeździe zagra z Leganes.