Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 17.08.2010

Trwa przeszczep wątroby u dziecka zatrutego grzybami

Dziecko od tygodnia było utrzymywane w stanie śpiączki.
sala szpitalnasala szpitalnafot.Wikipedia

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu trwa operacja przeszczepu wątroby u sześcioletniego Tomka, który zatruł się grzybami. Operacja zaczęła się o 7.00.

Dziecko od tygodnia było utrzymywane w stanie śpiączki. Lekarze starali się utrzymać podstawowe funkcje organizmu, tak aby nie doszło do dalszych uszkodzeń narządów w wyniku toksycznego działania grzybów.

Potrawę z grzybami Tomek zjadł w poprzednią niedzielę. Kiedy poczuł się źle rodzice mieszkający w województwie podkarpackim zawieźli go do szpitala rejonowego. Stamtąd śmigłowcem ratunkowym chłopiec został pilnie przetransportowany do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Lekarze apelują o to, aby nie podawać grzybów dzieciom, ponieważ toksyny w nich zawarte nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i kolejne narządy. Nawet niewielka dawka toksyn, która u dorosłego wywołuje objawy niestrawności dla dziecka może być śmiertelna.

To pierwszy w tym roku pacjent CZD, który zatruł się po zjedzeniu grzybów. Doktor Małgorzata Manowska podkreśla, ze takich przypadków jest kilka w roku, i niektóre kończą się tragicznie. A zagrożenia łatwo byłoby uniknąć.

Wiesław Rozbicki rzecznik wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Warszawie podkreśla, że co roku dochodzi do tragicznych zatruć grzybami. Najbardziej toksyczny i niebezpieczny jest muchomor sromotnikowy, który powoduje bardzo groźnie uszkodzenia nerek i wątroby. Aby się ustrzec przed zatruciem, należy zbierać tylko takie grzyby, które znamy.

Nie wolno zbierać grzybów do foliowych torebek

Rozbicki radzi, aby nie zbierać grzybów, które pod kapeluszem mają blaszki, bo w ich przypadku najłatwiej się pomylić. Początkujący grzybiarze powinni szukać grzybów, które pod kapeluszem mają rurki.

W wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych bezpłatnych porad udzielają grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy zebrane grzyby są jadalne warto przywieźć je i pokazać specjaliście. Nie wolno zbierać grzybów do foliowych torebek. Wtedy łatwiej się psują, zaparzają i nawet te jadalne, mogą spowodować problemy trawienne czy nawet zatrucie. Co roku w Polsce z powodu zatrucia grzybami cierpi około 700 osób, około 50 nie udaje się uratować.