PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 22.08.2020

Liga Europy: Sevilla powróciła na tron po dramatycznym finale z Interem Mediolan

Świetnie spisujące się po przerwie spowodowanej pandemią drużyny stanęły naprzeciw siebie w finale piłkarskiej Ligi Europy. Na stadionie w Kolonii przeciwnikiem niepokonanej od 20 meczów Sevilli był wicemistrz Włoch Inter Mediolan, który nie przerwał zwycięskiej serii hiszpańskiego klubu.
  • W piątkowym finale w Kolonii pokonali Inter Mediolan 3:2 (2:2)
  • Sevilla do dwóch zwycięstw w Pucharze UEFA, dołożyła cztery sukcesy w Lidze Europy i łącznie może się pochwalić sześcioma triumfami
  • Inter, podobnie jak Juventus Turyn i Liverpool, trzykrotnie zdobył Puchar UEFA, a na powtórny prymat czeka 22 lata
  • Do 1997 roku finały rozgrywano w formule dwóch meczów
  • Pierwotnie finał Ligi Europy miał się odbyć w Gdańsku, ale z powodu pandemii koronawirusa finał rozgrywek miał miejsce w Kolonii

Rozgrywki europejskie można już nazywać "Pucharem Sevilli". Andaluzyjczycy stali się prawdziwymi specjalistami od drugich najważniejszych rozgrywek na Starym Kontynencie. Z jej sześcioma zwycięstwami w LE, która przed sezonem 2009/10 funkcjonowała jako Puchar UEFA, żaden inny klub nie może się równać. Po trzy na koncie mają Juventus Turyn, Inter, Liverpool i Atletico Madryt.

Sevilla w dodatku może się pochwalić stuprocentową skutecznością w finale. Decydującego meczu nie przegrała nigdy.

W piątek z mediolańczykami stworzyła pasjonujące widowisko

Pierwsza połowa była prawdziwą wymianą ciosów, w której padły aż cztery bramki. Zaczęło się w piątej minucie, kiedy z rzutu karnego prowadzenie Interowi dał Romelu Lukaku. Chwilę wcześniej to właśnie Belg był nieprzepisowo zatrzymywany.

01:00 Engel LE.mp3 Zdaniem byłego selekcjonera reprezentacji Polski Jerzego Engela było to ciekawe spotkanie (IAR)

Odpowiedź Sevilli była szybka. W 12. minucie ładnym szczupakiem popisał się Luuk de Jong. Holender ponownie na listę strzelców wpisał się w 33. minucie i znów trafił głową.

Inter wyrównał w 36. minucie za sprawą Diego Godina. Urugwajczyk także popisał się skuteczną główką.

Po przerwie gra nieco się uspokoiła

Obie drużyny przede wszystkim starały się nie popełnić błędu. Ostatecznie jednego nie ustrzegł się włoski zespół. W 74. minucie obrońca Interu podbił piłkę zagraną w pole karne. Brazylijczyk Diego Carlos zdecydował się na strzał przewrotką, po którym piłka odbiła się jeszcze od nogi Lukaku i wpadła do siatki.

Inter najbliżej wyrównania był w 82. minucie. Piłkę po uderzeniu Chilijczyka Alexisa Sancheza z linii bramkowej zdołał jednak wybić Francuz Jules Kounde.

- Ta drużyna zasłużyła na sukces. Przez cały sezon walczyliśmy i radziliśmy sobie z problemami, które się pojawiały. Ten triumf jest także dla naszych kibiców. Oni zasługują, aby każdego dnia budzić się szczęśliwymi - powiedział kapitan Sevilli Jesus Navas, który sięgnął po trofeum po raz trzeci.

Licząc wszystkie rozgrywki Sevilla nie przegrała żadnego z ostatnich 21 meczów. Ostatniej porażki doznała 9 lutego.

- Jesteśmy bardzo rozczarowani, ale musimy iść dalej. Dzisiejszy mecz mógł potoczyć się inaczej, to my mogliśmy objąć prowadzenie w drugiej połowie, jednak zabrakło nam szczęścia. Mam nadzieję, że w przyszłości czeka nas jeszcze wiele tak ważnych meczów jak ten - przyznał słoweński bramkarz Interu Samir Handanovic.

01:38 Kowalczuk LE.mp3 W Kolonii w finale piłkarskiej Ligi Europy Sevilla pokonała Inter Mediolan 3:2. Zgodnym zdaniem włoskich fachowców Inter nieco rozczarował, a Sevilla w pełni zasłużyła na zwycięstwo. O szczegółach Piotr Kowalczuk (IAR)

Finał Ligi Europy 2019/2020:

Sevilla FC - Inter Mediolan - 3:2 (2:2)

Bramki dla Sevilli:

12 minuta - Luuk de Jong
33 minuta - Luuk de Jong
74 minuta - Diego Carlos

Bramki dla Interu:
5 minuta - Romelu Lukaku (karny)
36 minuta - Diego Godin

Składy:

Sevilla: Bono - Jesús Navas, Koundé, Diego Carlos, Reguilón - Fernando, Jordán, Banega, Ocampos, Suso - De Jong.

Inter: Handanović - Godin, De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio, Barella, Brozo, Gagliardini, Young - Lukaku, Lautaro Martinez

Sędzia: Danny Desmond Makkelie (Holandia)

Droga Sevilli FC do triumfu w Lidze Europy (na pierwszym miejscu mecz u siebie):