Logo Polskiego Radia
IAR
Jan Odyniec 02.09.2020

75. rocznica powstania Zrzeszenia WiN. W Katedrze Polowej WP odprawiono mszę

- Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem, pozwolić mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo, tak jak to uczynili Żołnierze Wyklęci - mówił w homilii ks. Janusz Bąk. W 75. rocznicę powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Katedrze Polowej WP w Warszawie odprawiono Mszę świętą, której przewodniczył biskup polowy generał brygady Józef Guzdek.

W homilii kapelan kombatantów i środowisk żołnierzy AK ksiądz komandor  przypomniał znaczenie działalności Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które za swój cel stawiało powstrzymanie realizacji postanowień konferencji jałtańskiej i włączenia Polski do Związku Radzieckiego.

New Project (9).jpg
75. rocznica powstania Zrzeszenia WiN. Historyk: walka o duszę narodu polskiego

Niezłomne postawy członków WiN

Posłuchaj
00:15 Msza WiN IAR 01.mp3 Ksiądz Janusz Bąk przypomniał znaczenie działalności Zrzeszenia WiN (IAR)

- Stalin liczył na pełne zagarnięcie polskich ziem, tymczasem na przeszkodzie stanęli polscy patrioci, a zatem trzeba ich było uwięzić, wysłać na Sybir, rozstrzelać - mówił ks. Janusz Bąk w homilii.

Przypomniał niezłomne postawy członków WiN Łukasza Cieplińskiego "Pługa", czy generała Augusta Fieldorfa "Nila", zakatowanych w więzieniu na Rakowieckiej. Kapłan podkreślił, że także dziś musimy żyć ich ideałami.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
00:23 Msza WiN IAR 02.mp3 Ksiądz Janusz Bąk przypomniał niezłomne postawy członków WiN (IAR)

- Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem, pozwolić mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo, tak jak to uczynili Żołnierze Wyklęci. Kiedy Bóg przestaje się liczyć, wtedy człowiek traci swoją godność i swoje człowieczeństwo, bo jeśli Bóg przestaje się liczyć, to zaczyna liczyć się diabeł - pokreślił ksiądz Janusz Bąk.

Odznaczenia dla Zrzeszenia WiN

Po Mszy świętej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odznaczył prezydium Zrzeszenia Wolności i Niezawisłość Medalem Służby Ojczyźnie. Odznaczenie przyznano "za wierność prawdzie i wartościom wyszytym na wojskowych sztandarach Bóg Honor i Ojczyzna i pielęgnowaniu pamięci tych, którzy do końca zostali wierni ewangelicznym wartościom".

Prezes Zrzeszenia WiN Zbigniew Młyniec podkreślił, że to odznaczenie przyjmuje z zaskoczeniem i wdzięcznością za wieloletnie starania nad opieką i odnalezieniem miejsc pamięci, pochówku Żołnierzy Wyklętych. Jak dodał Zbigniew Młyniec, wiele cmentarzy polskich zaborców jest pięknie utrzymanych, natomiast miejsca pochówku wielu naszych polskich bohaterów, Żołnierzy Wyklętych, podstępnie zamordowanych i wrzuconych do dołów śmierci, pozostaje wciąż nieodnalezione.

1200_pl_Piłsudskiego_EN.jpg
75. rocznica powołania WiN. Uroczysty Apel Pamięci na pl. Piłsudskiego

Obchody 75. rocznicy powstania WiN

W ramach obchodów 75. rocznicy powstania WiN o 15.30 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przed ścianą straceń zostaną złożone kwiaty.

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość powstało 2 września 1945 roku. Organizatorami Zrzeszenia było pięciu oficerów AK: płk Janusz Bokszczanin, płk Franciszek Niepokólczycki, płk Jan Rzepecki, płk Antoni Sanojca oraz płk Jan Szczurek-Cergowski.

W Polsce powojennej, poddanej rządom komunistycznej dyktatury, WiN działało w konspiracji. Organizacja przejęła dużą część dotychczasowych struktur podziemnych i szybko rozrosła się do około 20 tys. członków. Formalnie niezależna od rządu polskiego na uchodźstwie, przekazywała na Zachód uzyskane materiały dotyczące sytuacji politycznej, gospodarczej i militarnej w kraju. Głównym celem politycznym Zrzeszenia było doprowadzenie do wolnych wyborów (zagwarantowanych przez Wielką Trójkę w Jałcie) i przekazanie struktur organizacyjnych legalnym władzom Rzeczypospolitej.

1 marca 1951 r. po brutalnym śledztwie zakończonym wyrokiem śmierci, zostali zamordowani w mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy: prezes IV Zarządu Głównego WiN ppłk Łukasz Ciepliński i jego współpracownicy - mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel, por. Józef Batory. Na pamiątkę tego wydarzenia, 1 marca został ustanowiony Dniem Żołnierzy Wyklętych.

jmo