Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 24.08.2010

Niewielka ilość narkotyku? Sprawa do umorzenia

Do więzień mają trafić przede wszystkim dilerzy i producenci, nie osoby uzależnione - rząd chce złagodzić prawo o przeciwdziałaniu narkomanii.
Niewielka ilość narkotyku? Sprawa do umorzeniafot. East News

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt, który przewiduje możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek.

- By sprawa mogła być umorzona, jednocześnie muszą być spełnione trzy przesłanki: mała ilość narkotyku, na własny użytek, niski stopień społecznej szkodliwości – tłumaczy minister Krzysztof Kwiatkowski.

Prawo nieskuteczne


Dotychczasowe przepisy, informuje resort, nie ograniczyły użycia narkotyków w Polsce i nie przyczyniły się do skutecznego ścigania dilerów. Jednocześnie z osób uzależnionych uczyniły przestępców, chociaż narkomania uznawana jest za chorobę.

Stare prawo jest też kosztowne: karanie skazanych za posiadanie narkotyków kosztuje budżet państwa 80 mln zł rocznie.

Informacje o sprawcy

Zgodnie z nowelą prokurator i sąd będą mieli obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego (oskarżonego) środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Obecnie takie dane nie są zbierane w procesie karnym. Sąd i prokurator nie wiedzą zatem, czy mają do czynienia z uzależnionym, czy też handlarzem lub producentem narkotyków.

Zawieszenie sprawy na czas leczenia


Projekt zakłada też częstsze zawieszenia postępowania, po to by uzależnionego kierować na leczenie. Obecnie takie rozwiązanie stosuje się bardzo rzadko.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli osoba uzależniona lub używająca substancji szkodliwych popełni przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5 i podda się leczeniu, to prokurator będzie mógł zawiesić postępowanie karne do czasu zakończenia leczenia.

Po zakończeniu leczenie będzie mógł wystąpić o warunkowe umorzenie sprawy.

Leczenie więźniów

Według przyjętego przez rząd projektu także osoby skazane za przestępstwa popełnione w związku z uzależnieniem będę mogły ubiegać się o przerwę na leczenie poza zakładem karnym.

Zakaz reklamy

Projekt zabrania też reklamy i promocji substancji psychotropowych i środków odurzających.

Zakazuje też reklamowania środków spożywczych i innych produktów poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie takie jak środki odurzające.

agkm, ms.gov.pl