Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 27.08.2010

Jak SB inwigilowała gdańską "Solidarność"?

Archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa, dotyczące inwigilacji środowisk "Solidarności" znalazły się w książce "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku".
Siedziba Instytutu Pamięci NarodowejSiedziba Instytutu Pamięci Narodowej(źr. East News)
Posłuchaj
  • Dr Łukasz Kamiński o inwigilacji Solidarności
  • Dr Łukasz Kamiński o inwigilacji Solidarności
  • Dr Łukasz Kamiński o inwigilacji Solidarności
Czytaj także

Jest to pierwszy tom dokumentów bezpieki wydany przez Instytut Pamięci Narodowej, który ukazał się w 30 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że dokumenty zawarte w tym tomie dotyczą działań bezpieki wobec ludzi "Solidarności'' w Gdańsku.

Doktor Kamiński podkreśla, że ta książka ma niezwykle istotne znacznie dla badaczy dziejów ruchu.

Łukasz Kamiński przypomina, że bezpieka prowadziła szeroką akcję inwigilacji "Solidarności".

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w roku 1980. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe, w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, które latem 1980 roku prowadziły protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce.

Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

mch, Witold Banach