Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 11.09.2010

Czy Polacy boją się zamachu? Zobacz sondaż

62 procent Polaków nie obawia się, że w naszym kraju może dojść do zamachu terrorystycznego.

62 procent Polaków nie obawia się, że w naszym kraju może dojść do zamachu terrorystycznego. Tak wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. 30 procent badanych natomiast przyznaje, że obawia się zagrożenia terrorystycznego w Polsce.

Prezes Instytutu Homo Homini Marcin Duma mówi, że duże poczucie bezpieczeństwa Polaków może wynikać z przekonania, iż nasz kraj nie leży w obszarze zainteresowania terrorystów. Jego zdaniem, Polacy uważają, że Polska, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem, leży raczej na "peryferiach" i mimo obecności polskich wojsk w Afganistanie, a wcześniej w Iraku, problem terroryzmu raczej nas nie dotyka. Poza tym Polska - inaczej niż inne państwa europejskie czy Stany Zjednoczone - nie ma problemów z emigrantami i jest raczej jednolitym krajem jeśli chodzi o mniejszości narodowe.

Na pytanie czy w Polsce może dojść do zamachu terrorystycznego zdecydowanie tak odpowiedziało 10,1 procent badanych, raczej tak 19,5 procent, raczej nie 29,4, a zdecydowanie nie 32,1. Zdania na ten temat nie miało 8,8 procent badanych.

Badanie zostało przeprowadzono telefonicznie na grupie 1087 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Polacy podzieleni w ocenie bezpieczeństwa na świecie

44 procent Polaków uważa, że bezpieczeństwo na świecie nie poprawiło się w ciągu 9 lat, które upłynęły od czasu zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. 40 procent natomiast uważa, że od chwili ataków z 11 września 2001 roku światowe bezpieczeństwo się poprawiło. Tak wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini przeprowadzonego dla Polskiego Radia.

Prezes instytutu Marcin Duma zwraca uwagę na to, że Polacy są podzieleni w ocenie bezpieczeństwa na świecie. Z jednej strony może to być wynikiem doniesień medialnych, a z drugiej obserwacji "własnego podwórka". W telewizji, radiu, prasie czy internecie czytamy o zamachach i zabitych żołnierzach lub cywilach, ale jednocześnie Polacy żyją w zjednoczonej Europie, w której nie ma poczucia zagrożenia.

Na pytanie czy w ciągu 9 lat, od czasu zamachu na WTC w Nowym Jorku poprawiło się bezpieczeństwo na świecie zdecydowanie tak odpowiedziało 12,1 procent badanych, raczej tak 28,1 procent, raczej nie 24,7, a zdecydowanie nie 19,2 procent. Zdania na ten temat nie miało 15,9 procent ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie na grupie 1087 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

kh