Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Błaszczyk 02.12.2020

Unijny spór o elektrownię w Turowie. Komisja PE zapoznała się z petycją mieszkańców regionu

Podczas obrad komisji petycji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zaprezentowano wniosek, pod którym podpisało się prawie 30 tysięcy mieszkańców regionu turowskiego, w obronie tamtejszej elektrowni. To odpowiedź na petycję organizacji ekologicznych z Polski i Czech, które przekonują o szkodliwym wpływie kompleksu w Turowie na ujęcie wody pitnej po stronie czeskiej i domagają się jego zamknięcia.

michał kurtyka free tt 1200.jpg
Kurtyka: konieczne dostosowanie tempa transformacji do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw

Petycję obrońców Turowa zaprezentowała Agnieszka Spirydowicz reprezentująca Klaster - Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego. Podkreśliła, że region jest w trakcie przemian. - Jesteśmy świadomi, że zamknięcie kopalni i elektrowni w Turowie jest nieuniknione i zapewne będzie miało miejsce w najbliższych latach, najpóźniej do 2044 roku. Region przechodzi na źródła odnawialne z węgla brunatnego. Obecnie jednak nie jesteśmy gotowi, by całkowicie zamknąć kompleks - powiedziała Agnieszka Spirydowicz.

"Bankructwa setek przedsiębiorstw"

Europoseł PiS Anna Zalewska powiedziała, że zarzuty pod adresem kompleksu w Turowie dotyczące rzekomego ubytku wody są nieprawdziwe. Wytknęła fałszerstwa wykorzystywane przez przeciwników Turowa z jednej czeskich gmin przygranicznych na przykładzie dwóch zdjęć. Jedno z nich przedstawiało przydomowy basen napełniony wodą.

Posłuchaj
00:29 zalewska - setka 1 .mp3 - Jeżeli nie ma wody w kranie, to nie napełnia się basenów. Każdy, kto szanuje wodę, dobrze o tym wie - powiedziała deputowana Anna Zalewska (IAR)

 

Drugie z nich przedstawiało hodowcę i informowało, że musiał on zabić swoje krowy z powodu braku wody. - Nic bardziej mylnego, w tym regionie nie występuje taka hodowla, to są bardzo drogie krowy rasy szkockiej - powiedziała Anna Zalewska. 

Czytaj także: 

Europoseł PiS Kosma Złotowski zwracał uwagę na aspekt społeczny. Podkreślał, że kopalnia w Turowie to ważny element lokalnego systemu gospodarczego. - Mówimy o źródle utrzymania dla 80 tysięcy osób. Likwidacja elektrowni i kopalni Turów bez zapewnienia programu przekształceń oznaczałaby dramatyczny wzrost bezrobocia i bankructwo setek przedsiębiorstw - powiedział Kosma Złotowski.

Posłuchaj
00:29 zlotowski- setka - 2.mp3 Europoseł Kosma Złotowski dodał, że oczekiwania dotyczące zakończenia działalności tej kopalni do 2030 roku formułowane są wyłącznie w odniesieniu do Turowa, a nie do znacznie większych przedsiębiorstw zlokalizowanych na obszarach przygranicznych Czech i Niemiec (IAR)

Europoseł argumentował, że wywieranie presji tylko na Polskę nie ma nic wspólnego z ideą sprawiedliwej transformacji. 

Decyzja przez końcem roku

Obecny na posiedzeniu komisji petycji przedstawiciel Komisji Europejskiej poinformował, że Bruksela ma do końca grudnia wydać opinię w sprawie skargi Czech na Polskę. Praga uważa, że odkrywka w Turowie łamie unijne przepisy, jest szkodliwa i że przedłużenie koncesji wydobywczej jest sprzeczne z europejską polityką klimatyczną. 


mbl