Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.09.2010

Projekt budżetu: deficyt 40, 2 mld zł

Do 2013 roku rząd chce obniżyć deficyt do około 30 mld złotych.
Posiedzenie rząduPosiedzenie rządufot. CIR

Rząd przyjął we wtorek projekt budżetu na 2011 r. z maksymalnym deficytem 40,2 mld zł. Teraz dokument trafi do Sejmu.

Dochody państwa w 2011 roku mają wynieść ponad 272 miliardy 300 milionów zaś wydatki przekroczą 313, 5 miliarda złotych. Rząd przewiduje wzrost PKB o 3,5 procent, a inflacji o 2,3 procent.

Ustawy okołobudżetowe

Razem z projektem ustawy budżetowej Rada Ministrów zmieniła też niektóre ustawy okołobudżetowe wpływające na wysokość dochodów i wydatków.

Rząd zdecydował, że aby ograniczyć deficyt w przyszłym roku nie będzie wzrostu wynagrodzeń w budżetówce poza nauczycielami, których pensje wzrosną od września o 7 procent.

Wzrośnie VAT

Od 1 marca rząd zamierza ograniczyć też zasiłek pogrzebowy z prawie 6 tysięcy 400 złotych do 4 tysięcy. O 1 procent w przyszłym roku wzrośnie podatek VAT. Zlikwidowana ma być również ulga w akcyzie na biopaliwa.

Nieruchomości ARR

Rząd zmienia też politykę dotyczącą zarządzania nieruchomościami Agencji Rynku Rolnego. Aby uzyskać wyższe dochody ze sprzedaży gruntów od przyszłego roku nie będzie możliwe nieodpłatne przekazywanie terenów między innymi Lasom Państwowym czy samorządom.

Zgodnie z zapowiedzią wzrośnie za to ulga dla studentów na przejazdy komunikacją publiczną do 51 procent.

Zarządzanie długiem

Rząd na środowym posiedzeniu przyjął też strategię zarządzania długiem publicznym na najbliższe 4 lata, której celem jest minimalizacja kosztów obsługi długu publicznego.

Rząd uważa, że w najbliższych latach relacja długu do PKB będzie bliska 55 procent.

Przekroczenie tej granicy będzie skutkowało bardzo drastycznymi cięciami wydatków i podniesieniem podatków. Jak zapisano w strategii ryzyko przekroczenia bariery zapisanej w ustawie o finansach publicznych minie dopiero w 2013 lub 2014 roku.

Wiadomo, że rząd do 2013 roku chce też obniżyć deficyt budżetowy do poziomu 3 procent PKB czyli do koło 30 miliardów złotych.

agkm